Zayıflık

Zayıflık yada şişmanlık hem kişel nedenler yani metabolizma vb. hemde çevresel nedenlerle alakalı geniş bir konudur… Zayıflık hali , belirli başka  bir nedenden veya hastalıktan ileri geliyorsa, ilk önce o etkeni tedavi ederek ortadan kaldırmak gereklidir. Çoğu zaman çevrenizden çok yediği, iyi beslendiği halde kilo almayan insanlar olduğunu duymuşsunuzdur. Bunun en temel sebebi kişilerin metabolizmalarının farklı olmasıdır. Bazı kişilerde çok az yedikleri ve beslenmelerine dikkat ettikleri halde sürekli kilo alma eğilimindedirler. Eğer bu durumlar arkasında yatan başka bir hastalık yok ise tamamen kişinin kendi metabolizması ile alakalı bir durumdur. Zayıflık ve şişmanlık gibi konulara estetik açıdan yaklamakla birlikte sağlık açısından olası sonuçlarının değerlendirilmesi çok daha mantıklı bir yoldur.

Genel olarak zayıflık, vücudun boyuna göre kilosunun istenilen seviyede olmamasıdır. Vücut kitle indexini hesaplamak zayıflık için en ideal yoldur.Bu durum kişisel farklılıklar göstersede kilonun yaş ve cinsiyet gibi faktörlere göre olması gerekenden %15-20 den daha az olması durumu zayıflık olarak kabul edilebilir.

Zayıflık bazı durumlarda kendisi bir hastalık iken, bazı durumlarda bir hastalığın sonucu olabilmektedir. Yine aynı zamanda zayıflığın neden olduğu hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Bazende belli bir dönemin sonucu olarak zayıflık gözlemlenir (ishal, yorgunluk,akut hastalıklar vb. ) ama bu durum geçicidir.

Zayıflığın neden olabileceği sağlık problemleri

Beslenmenin yeterli olmadığı zayıflık durumlarında, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve diğer hastalıklara yakalanabilme,  hamile kadınlarda düşük ağırlıklı bebek dünyaya getirme, metabolizmanın bozulması ,kansızlık, adet düzensizlikleri gibi nedenler yol açabilir.

Bunun yanında zayıflık; yorgunluk hali, kemik erimesi, cilt hastalıkları ve psikolojik güvensizliğe de neden olabilmektedir. Tüm bunlar haricinde arka planda ilerleyen bir hastalığa bağlı zayıflık var ise bu hastalığın dahada ilerlemesine neden olur.

Burada önemli olan zayıflık durumunun tıbbi açıdan bir önem arz edip etmeyeceğidir. Bu nedenle zayıf bireylerin hemen kuşkuya kapılmalarına tıbbi bir neden olmadıkça gerek yoktur.

Tüm bunlar bir doktor ve bir diyetisyen gibi sağlık uzmanlarınca değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir. Kişiler ne zayıflamak için aşırı e zararlı diyetleri ve sporları kendi kendilerine uygulamalı, ne de herhangi bir hastalık problemi haricinde zayıflığı dert etmelidirler. Önemli olan budur.