Zatüree

Zatüre akciğer iltihabı tıp dilinde ise bu hastalığa  pnemöni ismi verilir. Yani zatüre bir akciğer enfeksiyonudur.

pnemöni

3 çeşit zatüre vardır

  • Lober Pnömoni : Pnömokok adındaki bakteri gruplarının sebep olduğu, akciğerin iltihaplanmasıdır. Mikroplu tozlar, fazla yorgunluk, soğuk algınlığı veya uzun süre güneşte kalmak hastalığın oluşmasını kolaylaştırır. Zatüre ani görülen ve şiddetli  baş ağrısı, ateş yükselmesi, titreme, kusma ve sırt ağrıları ile başlar. Ateş, 40 dereceye kadar yükselir. Ancak yaklaşık 9-10. günden itibaren düşmeye başlar. Öksürük, kısa sürelidir. Balgam, kanlı ve rengi farklı olabilir. Hastanın yüzü kızarmış, dudaklarının etrafı kabarmış, cildi kuru ve dili de paslıdır. Geceleri kriz gelebilir.
  • Virüs Zatüreesi : Virüslerin neden olduğu viral nedenli  bir zatüre çeşididir. Ya aniden veya bir soğuk algınlığı ile birlikte yada sonrasında görülür. Lober pnömoniden daha hafif geçer. Hastalığın ateşi yaklaşık 39 dereceye kadar yükselir. Hasta kendisini son derece yorgun hisseder. Öksürüğü kuru fakat az balgamlıdır. Kol ve bacaklarında da ağrılar vardır.
  • Bronköpnomoni : İyi tedavi eilmemiş akut üst solunum yolu hastalıkları yani; grip, boğmaca, bronşit veya kızamıktan sonra ortaya çıkan bir tipdir. Sebebi, akciğer ve bronşların( akciğerdeki hava keseleri ) iltihaplanmasıdır. Hastalık, bronşit gibi başlar, tedbir alınmazsa, 2-3 gün içinde ağırlaşır. Ateş sabahları 38 derece iken akşamları 40 dereceye kadar yükselir. Hastada öksürük, cerahatli ve bazen de kanlı balgam görülür. Hasta yorgunluk çeker, halsizdir, solumada zorluk çeker, rengi de soluktur. Doktor tedavisi şarttır. Diğer tarftan, hasta istirahat ettirilir ve morali üstün seviyede tutulur. Yanına fazla misafir kabul edilmez. zatüreAğrı olan tarafına içine sıcak su doldurulmuş şişe konur. Sıcak su buharı teneffüs ettirilir. Ateşi yükseldiği zaman da; vücudu ıslak bezle silinir. Ateş düşürücü ilaçlar  genellikle verilmez. Düzgün tedavi edilmeyen veya yarım bırakılan üst solunum yolları hastalıklarında bronkopnemöni görülmesi çok daha fazladır. Bu nedenle antibiyotik tedavisinde kullandığınız antibiyotiğin mutlaka bitmesine ve tedavinin tamamlanmasına önem gösteriniz. Aksi halde hastalık etkenleri antibiyotiklere karşı direç kazanarak hastalık tablosunıu ağırlaştıracaktır.

courtesy-of-thebusinessage

Akciğerin iltihaplanmasına bakteriler virüsler ve mantarlar sebep olabilmektedir. Zatüreye neden olan 35 den fazla mikro organizma bildirilmiştir.

Zatüre Bulaşıcı mı? 

Zatüre mikro organizmalara bağlı olan bir hastalık olduğundan bu etkenin öksürük, vücut salgıları gibi nedenlerle bulaşabilmektedir. Bakteriyel etkenlere bağlı zatürenin bulaşması daha zordur.

Zatürenin belirtileri: Baş ağrısı, sancı, yüksek ateş ve öksürüktür. Hastada genel bir halsizlik ve yorgunluk vardır. Bununla birlikte, iştah azalması ve kilo verme, dalgınlık, baş dönmesi, şiddetli baş ve boğaz ağrısı, balgam, aşırı susuzluk hissi gibi durumlar gözlemlenir.

Ayrıca zatüre çocuklar ve yaşlılarla başka kronik hastalığı( astım,koah,diğer solunum yolu hastalıkları, tansiyon,böbrek, karaciğer hastalıkları)  bulunanlarda tablonun ağırlaşmasına yol açabileceğinden mutlak suretle dikkatli olunması gerekir.