Zatülcenp (pleurisy)

Akciğerleri saran zarın iltihaplanması sonucumeydana gelen akciğer hastalığıdır. Kısaca akciğer zarı iltihabıdır.Literatür dilinde plörezi olarak bilinir. Nedeni, zatüree, verem veya akciğer ihtihaplarından yayılan etkenlerle akciğer zarının iltihaplanmasıdır. Tedavisine vakit kaybetmeden başlanılması gereken önemli bir hastalıktır.zatulcenp,plörezi

Zatülcenp her yaş grubunda gözlemlenebilir. Özel bir yaş veya cinsiyet grubu ayrımında gözlemlenme sıklığı belirtilmemiştir. Verem,kanser, kronik kalp yetmezlikleri, oto immün hastalıklar, pnemöni, gibi 60 tan fazla sebebe bağlı olarak zatülcenp gözlemlenebilir. Türkiye’de sık karşılaşılan akciğer hastalıklarından birisidir.

Akciğer ve göğüs duvarı plevra isminde akciğer zarı olarak bilinen zarla kaplıdır. BU zar nefes alıp verirken sürtünmeyi ortadan kaldırır. Ancak bu zar iltihaplanınca nefes alıp vermeye karşı direnç oluşacağından nefes alıp vermek zorlaşır.

Akciğer zarı plevra olarak bilinir ve 2 katlıdır. Bu herbir katmanın su ve iltihap toplaması zatülcenptir. Akciğerin su toplaması olarakta bilinir.

pleurisy.png

Zatülcenp (plerözi)-Akciğer zarı Su Toplanması Belirtileri:

  • Soluk alıp verirken gözlemlenen göğüs ağrısı
  • Soluk almanın ve nefesin yetersiz oluşu
  • Geçmeyen kuru öksürükler
  • Ateş ve titreme (hastalığın sebebine göre farklılık gösterir)

Göğüs bölgesinde gözlemlenen ağrı;soluk almayı-vermeyi, öksürmeyi,hıçkırmayı zorlaştırır. Bazı durumlarda göğüsteki ağrı omuzlara kadar uzanır. Ağrılı bölgelerde basınç farklılığı gibi his oluşması meydana gelir. Eğer bu durumlarda akciğer zarları arasında su toplanmasıda var ise ağrı nadiren kaybolur veya gözlemlenmez.Biriken su miktarı artarsa akciğere baskı yapacağından akciğer normal fonksiyonlarını yerine getiremez. Eğer akciğer arasında biriken bu sıı iltihaplanırsa buna plevral enfüzyon ampiyem ismi verilir ve titreme ile yüksek ateş belirtileri ortaya çıkar.

Bu belirtiler (titreme, yüksek ateş, geçmeyen göğüs ağrıları, akciğere bası uygulanması, soluk alırp-verirken gözlemlenen zorlanmalar ) ortaya çıktığında zaman kaybetmeden mutlaka doktora gidilmelidir.

Zatülcenp (plerözi )’nin Sebepleri: 

Akciğer iltihaplanmasının sebepleri arasında sayısız neden belirtilebilir. Daha çok bazı hastalıklar bu hastalığa neden olabilmektedir.  Bazı durumlarda ise nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının ilerlemesi, verem, zatüre, romatizmal hastalıklar, eklem hastalıkları gibi oto immün hastalıklar, akciğer damarlarında tıkanma gibi başka hastalıklar bu hastalığa yol açabilir.

Doktora başvurduğunuzda mutlaka göğüs ağrılarınızdan ve ağrılı soluk alma-verme şikayetlerinizden bahsetmeniz gereklidir.

Doktorunuz ciğerinizi dinlediğinde zarlar arasındaki sürtünmeleri duyacaktır. Bununla birlikte radyolojik tetkikler (film vb.),kan testleri, toraskopi, torasentezi gibi tetkikler yapılır.

Zatülcenp Tedavisi:

Bu hastalığın tedavisinde asıl amaç, hastalığa sebep olan etkeni tedavi etmektir. Örneğin zatüre var ise onu tedavi etmek gibi. Hastanede yatış gerekebilmektedir. Bununla birlikte hastalık belirtilerini ortadan kaldıran tedaviler de uygulanır. Örneğin öksürüğün kesilmesi gibi.. Yada akciğerde biriken sıvı miktarı aşırı derecede ise buradan direkt suda alınabilmektedir.