bilinçli-tüketici

 

“BİLİNÇLİ BİR TÜKETİCİ SAĞLIKLI EKONOMİNİN TEMELİDİR”

Bilinçli tüketici:  Bütün olarak tüketim süreci içerisinde tüm hak ve yükümlülüklerini ve bunlara göre davranmasını bilen tüketicidir. Aynı zamanda tüketim prosesini gerçekleştirirken de tasarruf edebilen tüketicidir.  Bizler gerçekten bilinçli tüketicilerle ticaret yapmayı bir zevk olarak görmekteyiz ve bu nedenle “sanaleczanemiz”  oluşumu tüketiciyi her platformda ve elinden geldiğince bilinçlendirmeyi temel felsefe edinmiştir…

SanalEczanemiz Sanal Mağazacılık Hizmetleri, kurucuları eczacılar olan bir oluşumdur.  Amacı bir eczanede bulunabilme ve satılabilme özelliği kazanmış ilaç ve reçeteli ürün haricindeki diğer bütün markalı ve tanınmış ürünleri eczacı güvencesiyle internet ortamında hem tanıtımını hem pazarlamasını yapmayı amaçlamaktadır.

Eğer İnternetten Alış-Veriş Yapıyorsanız Öncelikli Olarak Aşağıdaki Kurallara Mutlaka Dikkat Ediniz…

 • Alış-veriş yaptığınız sitenin güvenlik önlemlerinden emin olun
 • Kurumsal ve Büyük Siteler Haricindeki Sitelerin Mutlaka Hakkımızda ve Biz Kimiz Gibi Bölümlerini Okuyun. Sitenin arkasında Kurumsal bir kimlik ve bir şirket olmasına özen gösterin.
 • Hakkımızda Kısmı Yuvarlak Cümlelerle Geçiştirilen, Çok Güvenilir Olduklarını Sürekli Vurgulamaya Çalışan, Orijinal Ürün Sattıklarını Sürekli Vurgulamaya Çalışan Oluşumlara İhtiyatlı Yaklaşın.
 • Hiçbir İnternet Sitesinde Sizden Zorunlu Olarak  TC Kimlik Numaranız, Kart Şifreniz, İstenmez…. Sizden bu Bilgileri isteyen Sitelerden Sebebini Sorgulayın… Sitenin 3D Güvenlik Altyapısını ve SSL Sertifikalarını Kontrol Edin.
 • Şunu Unutmayın Kimse Size Herhangi Bir Ürünü %90 İndirimle Satmaz. Bu Tip Alışveriş Dürtülerini Tetikleyen Kelimelerin Satış Politikası Olduğunu Asla Unutmayın.

İnternet Alışverişlerinde Tüketicinin Bilmesi Gereken Diğer Kurallar…

 •  e-ticaret mağazaları bilindik konvansiyonel ticaret yöntemlerinden farklı olarak teşhir, işçilik, kira maliyetleri, depolama maliyetleri vb ek maliyetleri  daha ucuz olduğu için aynı ürünü sizlere daha uygun fiyatlarla sunabilmektedir.
 • e-ticaret genel olarak güvenilir bir yöntem olmasına karşın bazen firmaların oluşturduğu platformlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken en önemli husus alışveriş yapılacak sitenin arkasında kurumsal bir yapı,bir şirket, bir tüzel kişilik aramaları olacaktır.Alışveriş sitelerinin hakkımızda/biz kimiz/ kurumsal  gibi web sayfadaki görünen cilalı yüzlerin arkasını mutlaka incelenmesi gerekmektedir.Bu bilgileri tüketicisine sunmayan sitelere dikkat edilmelidir. Yine aynı şekilde alışveriş sitesinin kullandığı bilgi-işlem platformunun tanınmış, güvenilir ve kurumsal olması önemlidir.
 • Özellikle faturalı alışveriş yapmaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki faturayı sadece kurumsal bir yapısı ,tüzel bir kişiliği olan kuruluşlar düzenleyeceği için alışveriş sitesinin arkasındaki yapı önemlidir. 
 • Bu hususlar dışında tüketiciler internet üzerinden yapacakları alışverişlerde güvenlikleri için alışveriş sitesinin SSL sertifikasını veya 3D secure kullanıp kullanmadığını kontrol etmeleri en basit ve yeterli önlemdir. Bu yöntem banka ile sizler arasında güvenliği sağlayan sistemdir. Alışveriş sitesinin ilk bakıştaki ciddiyeti de önemli bir unsurdur. Sizleri sürekli alıveriş yapmaya iten reklamlar içeren, sitenin her tarafında tüketim yapma isteğinizi bilinçaltına işleyen bannerlar içeren siteler yine kontrolünüz altında olmalıdır.

Lütfen Dikkat: İnternet Alışverişlerinizde Kredi Kartı Şifresi ve TC Kimlik Numarası İsteyen Sitelerden Uzak Durunuz..! 

Güvenli , huzurlu hesaplı bir e-ticaret için ;

 • Öncelikle hak ve yükümlülüklerinizi iyi bilin ve uygulayın
 • Alışverişinizi iyi bir şekilde planlayın
 • Alışverişinizi yapacağınız sitede mutlak suretle kurumsal bir yapı,tüzel bir kişilik, bir şirket vb.       unsurları arayın.sadece iletişim için mobil bir telefon numarası veren künyesini gizleyen,bilgilerini vermekten çekinen, hakkımızda-biz kimiz vb bölümleri olmayan sitelere mesafeli yaklaşın
 • Pahalı olan ürünü değil ihtiyacınız olan ürünü tercih edin.
 • Kredi kartından harcama yaparken borçlandığınızı unutmayın
 • Alışveriş sitesinin SSL sertifikalarını veya 3D secure kullanıp kullanmadığını kontrol edin ve daima kendi kişisel bilgisayarınızdan e-ticaret yapın
 • Mesafeli satış sözleşmeleri şartlarını sizin belirlediğiniz sözleşmeler değildir bu nedenle sözleşmeyi mutlaka anlayarak okuyun ve siparişinizi ondan sonra onaylayın
 • Satın aldığınız ürün veya hizmetin mutlak suretle fatura ile size gelmesine dikkat edin. Böylece kayıt dışılığı, vergi kaçakçılığını önleyeceğiniz gibi ayıplı çıkan ürünler için elinizde yasal bir belge bulundurmuş olursunuz.
 • İnternette bir  çok ürünü daha ucuza bulabileceğiniz yukarıda saydığımız bir çok ek maliyet olmaması dolayısıyla bir gerçektir. Fakat sahte ürünlerden, merdiven altı ürünlerden, ne olduğu belli olmayan ürünlerden,  mutlak suretle kedinizi ve ailenizi korumanız gerekmektedir. Fiyatı normal piyasa fiyatının çok çok  çok altında satışı yapılan ürünlere mutlaka ihtiyatla yaklaşınız. Bu durum gündemde olan, popüler olan, sirkülasyonu hızlı olan ürünlerde daha sık görülmektedir.
 • Alışveriş sitesinin kargo şartları hakkında bilgi sahibi olun.
 • Bir ürünün fiyatını sadece sitede size gösterilen fiyat olarak düşünmeyin fiyat çok ucuz gibi gösterilebilir ancak siz mutlaka ödeyeceğiniz total fiyata (ürün+kargo bedeli) bakın. Bazı siteler ürün fiyatını düşük tutarak kargo ile ucuz anlaşmalar yapıp size kargo bedelini yüksekten satarlar. Bu ve benzeri durumlara dikkat edin.
 • Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılan harcamaların, sürekli sizlere mail,sms,reklam vb. gönderiler için yapılan harcamaların, ürün satmak için yapılan benzeri çığırtkanlıkların bütün maliyetlerinin ürün fiyatlarına yansıyarak sizlere ödettirildiğini unutmayın.

Siz tüketicilerimizin bilinçli olması bizler için gerçekten önem teşkil etmektedir. Şirketimiz kısa vadeli yüksek maddi beklentiler içerisinde olmayıp negatif hırslardan uzak ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedef almıştır.Sizlerin takdirine mashar olmak bizlerin tebessümü olacaktır.

bilinçli-tüketici