SGK tıbbi malzeme üreticileri ve sağlık hizmeti sunucularına duyuru yaparak kurumun bazı malzemelerde yanlış EAN-SUT kodu eşleştirilmesinden kaynaklanan fazla ödemeler yaptığı, bu ödemelerin  firmalar ve Sağlık hizmeti sunucularından geri tahsili için çalışma başlatıldığını duyurdu.

sut-kodu-malzemeSGK daha önce yayınladığı TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-8′ da ilgili firmalardan ürünlerin SUT kodlarını uygun olan kodlar ile eşleştirilmesini istemişti. Daha sonra yapılan bu eşleştirmeler üzerinde SGK tarafından  bazı SUT kodu barkod eşleştirmeleri alanında uzman bilimsel komisyonlar tarafından inceleme yapıldı. Bu çalışma sonucunda uygun olarak barkod-sut-ean kodu eşleştirmesi yapılan malzemeler TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-13 isimli duyuru ile açıklandı. Bu çalışma kapsamında eşleştirmenin uygun olmadığı ürünler belirlenmiş, bu ürünlerden SGK ya fatura edilenlerde ayrıca tespit edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı kamu Hastaneleri Kurumu Hastanelere gönderdiği “SUT kodu barkod eşleşmesi konulu yazıda;

Birliğe bağlı sağlık tesislerince verilen sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzemelerin SUT kodlaru bazında uygun görülen barkodların eklendiği, Hastanelere gönderilen listede bulunmayan tıbbi malzemelerin barkodlarının ise 01/Ekim/2015 tarihi itibari ile uygun olmayan SUT kodlarının SGK ya fatura edilmesinin medula sistemi tarafından engelleneceği bildirilmiştir.

SGK Tarafından Yayınlanan uygun Barkod ve SUT kodları Listesi İçin Tıklayınız…

Söz Konusu SGK DUYURULARI:

TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-8

TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-9

TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-13

Hastane Eczanesindeki Tıbbi Sarf Malzemeler İçin Neler Yapılacak:

SGK ‘ nın göndermiş olduğu SUT-Barkod eşleştirmesi listesinde bulunan ürünlerin barkodları uygun SUT kodları ile hbys üzerinde eşleştirilmesi gerekecektir. Eşleşmesi uygun yapılmayan ürünler faturalandırma birimi tarafından SGK ya fatura edilemeyecek, eğer fatura edilmiş ise SGK bu tutarları tekrar almak için harekete geçecek.

Konu ile ilgili bilgisi olan eczacı arkadaşlarımız buradan bildiklerini diğer eczacılar ile paylaşabilirler…