Eczaneler artık reçetesiz antibiyotik satarlarsa kutu başı para cezası ödeyecek. Türkiye’ de kullanılan her 3 ilaçtan birisi yapılan araştırmalara göre antibiyotikler. Gerek doktorlar tarafından sıkça reçete edilen gerekse artık hastaların eczanelerden normal bir ürün gibi satın aldığı antibiyotiklerin reçetesiz satışına ilişkin yeni kısıtlamalar yolda.

recetesiz-antibiyotikAslında antibiyotikler kural olarak diğer ilaçlarda olduğu gibi reçete ile satılması gerekli ilaçlardan ancak hastalar ve hasta yakınları son zamanlarda artan muayene ücretleri, fiyat farkları gibi extra maliyetler karşısında bir çok ilacı reçeteli almak yerine eczanelerden reçetesiz almayı tercih etmeye başladı. Özellikle son zamanlarda hızla artan bu trend beraberinde başka sorunları da gündeme taşımaya başladı. Özellikle antibiyotikler gibi ilaç gruplarının her derde deva gibi görülerek halk tarafından bilinçsiz kullanımının atması aslında tıp dünyasının önemli sorunları arasında bulunmaktadır. Antibiyotiklere karşı hastalık yapıcı etkenler tarafından direnç gelişmesi, piyasada bulunan bir çok antibiyotiğin mevcut dozlarını ve molekül yapısını artık tedavi etkinliği açısından sorgulanır duruma gelmesine yol açmaktadır. Hal böyle olunca bilinçsiz ve gelişi güzel antibiyotik kullanılması hem sağlığı hemde sağlığın görünmeyen diğer yüzlerini etkilemeye başladı.

Halk arasında nezle ve grip gibi enfeksiyonlarda bile tedavide yeri olmamasına karşın antibiyotiğe başvurulması bilinçsiz tüketimin en somut örneklerinden birisi. Antibiyotikler bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıklarında doğru teşhis, doğru zaman ve doğru doz ile kullanılması durumunda başarılı olan ilaçlardır. Ancak grip ve nezle virüs kaynaklı enfeksiyonlar olduğundan bu durumlarda antibiyotik kullanımı son derece gereksizdir.

Sağlık Bakanlığı ‘da bu tip olumsuzlukları önleme adına  reçetesiz satılan antibiyotikler için satan eczaneye kutu başı 250 TL idari para cezası getirecek yasal bir düzenleme hazırlığında. Konuyla ilgili olarak halihazırda aslında reçetesiz satılamayan antibiyotikler için daha caydırıcı önlemler kapıda. Bugun Gazetesinde yer alan haberde Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği başkanı Prof.Dr. Serhat Ünal konu ile alakalı tespitlerde bulunarak her ilacın reçete ile satılması gerekliliğine vurgu yaptı ve reçetesiz satılan antibiyotikleri için kutu başı para cezası uygulanacağını belirtti.