Pet Şişeler Tehlikeli mi?

Yaz aylarının en güncel sağlık konularından birisi de pet şişeler ve damacana suların güvenlikleri konusu idi. İnsan vücudunun yaklaşık % 80 inin sudan oluştuğunu ve bunun yarısının yaklaşık 2-3 ayda bir yenilendiğini göz önüne alırsak kullandığımız ve içtiğimiz suların sağlıklı olmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Son 1-2 yıldır bebek biberonlarında kullanılan ve biberona parlaklık verici madde olarak bilinen bis fenol A maddesinin (BPA) kanserojen olduğunun ortaya çıkması ile birlikte bebek ürünlerinde kullanımı yasaklı maddeler içerisine girmiştir. Bebek biberonları ve bardaklarından kaldırılan BPA maddesi pet şişelerde ve damacanalarda parlaklık verici olarak halen kullanılmaktadır.pet şişe

Damacanalarda denetimler  kirlilik tehlikesini ortaya çıkarırken, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir, gerçek riskin  pet şişelerde olduğunu  belirtti..

Özdemir, “Bir damacana  yaklaşık 551 defa  kullanılabilir. Ama asıl tehlike pet şişelerde. halkın pet şişeleri bir kez kullandıktan sonra atması ve tekrar kullanmaması gerekir” dedi.

Sağlık Bakanlığı adına 1’i Burdur, 2’si Antalya olmak üzere 3 su üretim tesisine yönelik denetimler yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü, denetimlerde herhangi bir sıkıntıya rastlanılmadığını bildirdi. Su üretim tesislerindeki sonuçlar temiz olmasına rağmen, satış noktalarında kirlilik oluşabildiğine vurgu yapan Antalya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Murat Özdemir, özellikle tüp satılan yerde su satışının olmaması gerektiğini aktardı. Tüplerin çarptığı damacanalarda ezilme ve kırılmalar oluştuğunu anlatan Uzm. Dr. Özdemir, “Bu da mikrobiyolojik olarak üremeye hazır ortam oluşturuyor. Bunun için tüp ve damacananın aynı yerde satılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca, damacanalar uygun koşullarda saklanmalı. Su uygun şartlarda saklanmadığında, korunmadığında su güvenliğimiz tehlike altına giriyor” ifadelerini kullandı.

sise su

DAMACANALAR 551 KEZ DOLDURULUP BOŞALTILABİLİR…

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, halkı yarım  litre veya 1.5 litre gibi küçük ambalajlı  pet şişelerin sürekli kullanımı konusunda ikaz etti. Kullanım ömrü 551 defa doldur- boşalt yapmaya imkan sağlayan bir damacananın ülkemizde ortalama 300-400 kez kullanıldığını belirten  Özdemir, “halkımız yarım  litrelik ya da 1.5 litrelik pet şişeleri kullandıktan sonra atmayarak tekrar su ile doldurulup kullanılmaması gerektiğini belirtti. Bu şişeler tek kullanımlıktır. Küçük ambalajlı pet şişelerin damacanalara nazaran  çok ince yapıda bulunduğundan kırılma ve ezilme gibi durumlarda kanserojen maddelerin üremesine, suya geçmesine daha müsait hale gelebilirler, Bu sebeple halkımız  küçük pet şişeleri bir kez kullandıktan sonra atmalıdır ve tekrar doldurarak kullanmamalıdır” diye uyarıda bulundu. kaynak AA

Burada halkımızın dikkat etmesi gereken nokta mümkün olduğunca cam şişeleri temiz bir şekilde kullanmak olacaktır. Pet şişelere göre çok daha sağlıklı olan cam şişelerin yaygınlaşması bu tip tartışmaların sonlanması ve halk sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.

Damacana su kullanırken nelere dikkat edilmeli?