İzmir Eczacı Odası İzmir’de nöbetçi eczanelere halkın daha kolay ulaşabilmesini sağlamak amacıyla mobil bir uygulama geliştirdi. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama sayesinde vatandaşlar cep telefonlarından nöbetçi eczaneleri hem de yol tarifi ile birlikte günün 24 saati bulabilecekler. Oda başkanı Tuncay Sayılkan uygulamanın 1 Eylül 2015 Tarihi ile hayata geçeceğini belirtti.

Hem apple store hem Google Play de yer alacak uygulama ile birlikte izmide nöbetçi eczaneleri bulmak vatandaşlar için çok daha kolay olacak. Büyük şehirlerde nöbetçi eczane aramanın çoğu vatandaş ve hasta yakını için zorlukları hepimizin malumudur. İzmir Eczacı odası hayata geçirdiği bu proje ile nöbetçi eczanelere vatandaşların ulaşımını daha kolay hale getirecek. Vatandaşlar akıllı telefonlarına yada tabletlerine yükleyecekleri uygulama ile o gün nöbetçi olan eczaneleri bulabilecek, bu eczaneleri harita üzerinde görebilecek ve yine aynı şekilde bulunduğu noktadan eczanelere yol tarifini mobil cihazlarından alabilecekler.Uygulamanın istenilen sonuca ve başarıya ulaşacağını ümit ederek konu ile ilgili olarak Sayılkan’ ın yaptığı açıklamayı buraya ekliyoruz.

izmir-nöbetçi-eczaneİzmir Eczacı Odası Başkanı’ nın konu ile ilgili açıklaması:

Özellikle büyük şehirlerde vatandaşların ve hasta yakınlarının nöbetçi eczaneye ulaşma konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten oda başkanı Sayılkan, İzmir Eczacı Odası olarak pek çok “ilk” uygulamaya imza attıklarını söyledi.
İlçe devlet hastanelerinde koydukları dijital nöbet panoları ile o ilçedeki nöbetçi eczanelerin adres ve telefon numaralarını gösterdiklerini belirten Sayılkan, şöyle konuştu: “Bir diğer ’ilk’imiz ilaçların çöpe atılmasını önlemek için atık ilaç toplayarak başlattığımız farkındalık projemiz oldu. Çok önemli bir tasarruf sağlandığı gibi atık ilaçların insan ve çevre sağlığına vereceği zararlar konusunda farkındalık yarattık.
Her ay nöbetçi eczane kitapçığı hazırlayıp, eczacılarımıza dağıtıyorduk. Bunu online kitapçığa çevirdik ve kağıt israfına bir ölçüde destek vermiş olduk. Eczacılarımız web sitemizden bir tuşla nöbet listelerine ulaşıyor.
1 Eylül’de start vereceğimiz mobil uygulamadan inanıyoruz ki vatandaşlarımız memnun kalacak. Vatandaşlarımız bu uygulamayı, hem Android (Google Play ) hem de İOS’dan (Apple Store ) ücretsiz bir şekilde mobil cihazlarını indirebilecek. İzmir’in neresinde hangi eczanenin nöbetçi olduğunu, adresini, yol tarifiyle birlikte görebilecek.
Yine bir başka çalışmamız bütün eczanelerde eczane konumunu gösteren digital nöbet panosu üzerine. Eczacılarımızın reçete başına meslek hakkı almalarını sağlama ve ikinci emeklilik projesini hayata geçirmek için çabalıyoruz.