Günümüzde bilim dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler ve ilerlemeler, yeni tedavi yöntemleri, yeni ilaçlar birçok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor. Bundan bir kaç yıl önce hemen hemen hiç tedavi edilemeyen hastalıklardan bazıları için yeni geliştirilen yöntemler umut ışığı oluyor. Hem hastalar hem de hasta yakınlarının merakla beklediği yeni tedavi yöntemleri yeni ilaçlar gün geçtikçe hastalara umut olurken bu konuda bir olumlu gelişme de hepatit-c hastalığı alanında yaşandı.

Bundan yaklaşık 10 sene önce kaşıntı, ve yüksek ateş şikayetleri ile hastaneye başvuran ve şuan 61 yaşında olan Neriman Balcı isimli hastanın bir süre hastalığına teşhis konulamadı. Daha sonra yapılan kapsamlı incelemelerde hastanın şikayetinin hepatit-c den kaynaklandığı ve sonuçta hepatit-c teşhisi konuldu. 10 yıl boyunca hepatit-c tedavisi gören hasta bu süre sonunda yeni çıkan ilaçların kullanılması ile birlikte tekrar sağlığına kavuştu. Şuan itibari ile yeni üretilen bu ilaçlar SGK listesinde mevcut değil bu sebeple SGK bu ilaçları şuan karşılamıyor. İlaçların yaklaşık maliyeti ise 100 bin lira civarında.

hepatit-c-tedaviNeriman Hanım yaşadıklarını şu şekilde anlattı; “Yaşadıklarını anlatan Uzuntuna, “Bana dediler ki hepatit C olmuşsun. Hepatitin ne olduğunu bile bilmiyordum. Nereden bulaştığını da bilmiyorum. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne geldik. Tedaviye başlandı. Sonuç vermedi. İkinci defa aynı ilaçlarla tekrar tedaviye başlandı. Onun da çok ağır yan etkileri oldu. Vücudumda döküntüler oluştu. Daha sonra yeni ilaçlardan bahsettiler. 6 ay kullandım. Hiçbir yan etki yaşamadım. Allah’a şükürler olsun şu anda hepatit ortadan kalkmış. Tamamen silinmiş. 3 ayda bir tahlil oluyorum, hep negatif çıkıyor. Benim ilaçlarım ücretsizdi, inşallah devletimiz verir de başkaları da tedavi olur da düzelirler”

SGK’nın karşılamadığı bu ilaçlar 100 bin TL civarında

Hastanın tedavisinde görev olan Prof. Dr. S. Akhan;  bu hasta şanslı olsa da, yeni ilaçları bekleyen çok sayıda hasta olduğunu belirtti ve , “Hastamız 6 aylık bir tedavi gördü. İleri olduğu için, şimdi tam kür içinde. Yani tamamen iyileşti. Siroz başlangıcındaydı artık iyileştiği için siroz ilerlemez zaten. Onun hayatını kısıtlayacak bir şey olmaz. Son derece rahat geçirebilir bu dönemi. Bu şekilde tedaviye cevap vermeyen hasta grubu birikmiş durumda. Onlara yapabileceğimiz başka bir tedavi yok, bu ilaçları bekliyoruz. Bunlar hayatla ölüm arasında kalan hastalar. İlacın maliyeti 100 bin TL ve devletin geri ödeme kapsamına alması için bekliyoruz. Aslında hepatit C için heyecanlı bir dönemdeyiz. Yeni ilaçlarla tedavi yüzde 90’ları geçmiştir. Ama henüz geri ödemeye girmediği için ancak parası olan hastalar kendileri alarak tedavi oluyorlar. Bu ilaçlarla tedavi 3 aya da kısaldı. 1 yıl değil, 3 ay. Üstelik ilaçların hiçbir yan etkisi yok. İnanılmaz yan etkisi olan ilaçlardı bunlar. Zor kullanıyordu hastalar” ifadesini kullandı.

Birkaç gün önce Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak yaptığı açıklamada Türkiye piyasasında yeni ilaçların bulunmadığını belirterek Türkiye’ de kullanılan ilaçlar eski ilaçlar açıklaması yapmıştı. Konu ile ilgili yazının tamamı için tıklayınız...

Kaynak: hürriyet