Hamilelikte Yapılan Testler ve Kontroller

 

Hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel duygulardan birisidir hamilelik. Hamile olduğunuzu öğrenip onun minik kalp atışlarını hissettiğiniz andan itibaren onun için yaşamaya, kaygılanmaya başladınız annelik duygularınız oluştu. Artık tek düşündüğünüz şey onu sağlıklı bir şekilde kucağınızı alıp o tatlı kokusunu içinize çekmek. Şüphesiz  bu bütün anne adaylarının en büyük hayali. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca kendinize gösterdiğiniz hassasiyeti artık iki canlı biri olarak arttırmalı özellikle doktor kontrolllerinizi  ve testlerinizi aksatmadan yaptırmalısınız. Düzenli kontroller sizin içinizin rahat etmesini sağlayacağı gibi sizin ve bebeğinizin geleceği için de son derece önemlidir. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarından itibaren başlayan kontrol çizelgenize harfi harfine uymaya ve ihmale getrmemeye dikkat etmelisiniz.

Hamilelik kontrolleri 8. Aya kadar ayda bir, 8. Ayda 15 günde bir ve geriye kalan aylarda her 7 10 gün arasında mutlaka yapılmalıdır. Genelde hamilelik anneler için sorunsuz geçer. Ancak bu bir riskle karşılaşılmayacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan var olan riski vakit geçmeden saptamak ve önlem almaktır.

 

Hamilelik sırasında hangi testler yapılır?

Kan Grubu

Kan uyuşmazlığı ve annede olabilecek kansızlık gibi problemlerin önlemini almak için yapılan testtir. Eğer annenin kanı RH negatif babanın RH pozitif ise kan uyuşmazlığı yaşanabilir ve bebeğin kanı RH pozitif olursa anneye koruyucu aşı yapılmalıdır.

İndirekt Coombs Testi

Kan uyuşmazlığı durumlarında yapılması gereken bir testtir. Böyle bir durum yoksa yapılmasına gerek yoktur.

Kan Sayımı

Kansızlığı tespit etmek ve enfeksiyonları önlemek için hamilelik sırasınca 2-3 defa yapılmalıdır.

Açlık Kan Şekeri

Şeker hastalığının saptanması için bir kez mutlaka yapılmalıdır.

Hepatit B ( Sarılık ) Taşıyıcılığı Testi

Anne adayının sarılık taşıdığı durumlarda bebeğe doğduktan sonra aşı ve serum yapılmalıdır. Yapılmadığı durumlarda bebekte kronik akciğer yetmezliği gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu test son derece önemlidir. Eğer mümkünse Hepatit C testi de yapılmalıdır.

Mikrobik Testler

Toxoplazma,kızamıkçık, CMV enfeksiyonu, Frengi ve AIDS gibi özel enfeksiyonları saptamak için kullanılır.

Tarama (Zeka) Testleri

Fetusun kromozom bozukluğu riskini araştıran testlerdir. Down Sendromu ve Mongolizm gibi kromozom bozuklukluklarının tespiti iççin yapılır. Test sonucunda yüksek risk tespit edilirse kesin tanı için amniosentez yapılır. Diğer yapılan zeka testleri ise 11-14. Haftalar arasında ultrasonda bebeğin ense kalınlığı ölçülüp, anneden alınan kanda bakılan hormon değerleri ile karşılaştırılan Ense Kalındığı Testi ve Birinci Trimestr Tarama testidir. Son olarak Üçlü Tarama testi ile 16-20. Haftalar arasında anneden alınan kanda beyin ve sinir sistemine ait problemleri araştırılır.

Amniosentez

Bu testte bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısından 10-20 ml numune alınır. Down Sendromu’ndan şüphelenildiğinde, tarama testlerinde yüksek risk saptananlarda ve 35 yaştan büyük anne adayarına kesin tanı için uygulanır.

Şeker Yükleme Testi

Hamileliğe bağlı olarak gelişebilecek şeker hastalığının saptamasında 24-28. Haftalar arasında yapılır.

Fetal Monitör

Üçüncü trimestrde ve sancı döneminde bebeğin kalp atışlarını ve kasılmalardaki hareketlerini saptamak için yapılır.

Ultrasonografi

Bebeğin gelişimini ve şartların yeterliliğini belirlemek için yapılan görüntüleme yöntemidir. Her trimestrde mutlaka bir kez yapılmalıdır.

Hamileliğiniz boyunca gerekli testleri yerine getirin ve bu testler hakkında ayrıntılı bilgi için doktorunuza mutlaka danışın.