HAMİLELİKTE VİTAMİN KULLANIMI…

Hamilelikte Vitamin Kullanmak Gerekli Mi?

Gebelikte Vitamin

Hamilelikte mutlaka kullanılması gerekli olan vitamin FOLİK ASİT tir. Hatta folik asidin en faydalı kullanım şekli bu vitamini hamilelik başladıktan sonra değil hamile kalmadan önce kullanmaya başlamaktır. Hamile kalmadan en az 3 ay önce folik asit kullanılması ve hamilelik gerçekleştikten sonrada ilk üç ay bitene kadar devam tavsiye edilir. Bu nedenle bebek düşünen bayanın henüz hamile kalmadan folik asit almaya başlaması ideal ve tavsiye edilen yöntemdir.. Folik asit bebekte nöral tüp defekti denilen anomalinin önlenmesi içindir. Normalde günde 0.4 mg (400 mcg) folik asit yeterli iken daha önce nöral tüp defektli bebek doğuran ve risk grubunda olan kişiler için (epilepsi ilacı kullananlar, insülin kullanan diabetikler) bu doz 4 mg (4000 mcg) olmalıdır. Folik asit kullanılmasının arada 1-2 gün unutulması durumda bir sakınca olmaz yine de düzenli hergün alınması önerilir.

 

Hamilelikte vitamin kullanılması üzerine yapılan bilimsel çalışmaları ayrıca açıklayacağız  fakat şunu belirtebilir. Folik asit dışındaki vitaminler ve multivitamin kombinasyonu ihtiva eden ilaçlar gebelikte kullanılması şart olmayan ilaçlardır. Bu arada gebelikte rutin olarak multivitamin ilacı kullanılmasının risk ve faydaları günümüzde halen netleşmemiştir.Bu ilaçlar piyasada ve eczanelerde yaygın olarak mevcuttur ve gebelikte kullanılmaları açısından uygun olmayan ve bilinçli kişiler tarafından yapılmayan ticari reklamları yapılır. Ancak bu multivitamin ilaçlarının hamile anne adayında  ciddi beslenme bozukluğu veya bu vitaminleri doğal olarak alamama gibi benzer durumlar olmadıkça kullanılmaları şart değildir ve yararları bilimsel olarak gösterilmemiştir. Hamilelikte kullanımları bilimsel olarak bu şekilde özetlenebilen multivitaminlerin kullanılmalarında bir sakınca da yoktur. Fakat bu multivitaminlerin önerilen dozden( genelde günde 1 adet )  fazla kullanılması zararlı olabilir o yüzden doktorunuzun önerdiğinden fazla almamalısınız çünkü bazı vitaminlerin fazlası da bebeğe yarar aksine zarar verebilmektedir. Örneğin A vitamini. Bu nedenle gebeler için üretilen vitamin ilaçlarında A vitamini gibi vitaminler düşük dozlarda bulunur. Bu vitamin ilaçları zaman zaman mide rahatsızlığına ve yanmalarına sebep  olabilmektedirler.

 

A vitamini hamilelikte fazla alınması durumunda bebekte sakatlık (teratojenite) yapabilen bir vitamindir. Epitel doku, büyüme, gelişme, kemikler, görme, üreme olaylarında etkilidir.  Yumurta sarısı, tereyağı, süt, margarin, sebze ve meyvelerde bulunur. Gebelikte günlük 10.000 İU üzerinde dozda asla kullanılmamalıdır.

E vitamini ise hücre zarı ve iç bütünlüğünün korunmasında etkili antioksidan bir vitamindir. Günde 5-30 mg gereksinim olup hamilelik bu ihtiyacı fazla arttırmaz.  Soya yağı, fındık, ceviz, yumurtada mevcuttur.  K vitaminine de E vitamini gibi gebelikte artmış bir ihtiyaç yoktur ve fazla alımları aksine toksiktir. C vitamininin günlük ihtiyacı için doğal yollarla yaklaşık 1 portakal yeterlidir. Dünya sağlık örgütü iodine alımını hem gebelik, hem laktasyonda 250 mcg, Amerikan tiroid birliği ise 150 mcg önermektedir. Florid içermeyen suları içen ya da floridsiz içme suyu tüketenlerde gebe olsun olmasın günlük 3 mg florid ihtiyacı mevcuttur. Bu özel durumlar dışında, gebelere florid desteği rutinde kesinlikle önerilmemektedir. Gebelik öncesinde multivitamin ilacı kullanımın faydasına ilişkin yapılmış randomize kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır.

Gerçekçi olmak gerekirse düzenli ve dengeli beslenen  bir  hamile kadında hamilelik sırasında tüm vitaminleri extradan dışarıdan vermenin bir faydası yoktur.Düzenli ve  dengeli bir beslenme ile hamile bir kadın gerek duyduğu olan tüm vitaminleri zaten almaktadır. Öte yandan bu konuda özel bir çaba sarf edilmedikçe çoğu zaman dengeli ve ideal beslenmek mümkün olamamaktadır. Hatta oldukça özen gösterenlerde bile zaman zaman bazı mineral ve vitaminler daha düşük dozlarda alınabilmektedir. Ayrıca B grubu vitaminler gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaların önlenmesinde etkili olmaktadırlar.Gebelik artan kan yapımı nedeni ile demir gereksiniminin arttığı bir dönemdir. Yine gebe bir kadında kalsiyum gereksinimi de fazlalaşmaktadır. Süt ve süt ürünleri ile bu kalsiyum alınabilse de yine de dışarıdan vitaminler ile desteklemekte yarar olabilir. Ayrıca tüm dünyada yaygınlaşan vitamin kullanma çılgınlığı hamile kadınları da etkilemekte ve vitamin kullanmayan kadın durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenebilmektedir.

 

 

Gebelikte vitamin kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Gebelikte vitamin kullanımı mutlak suretle doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Siz bebeğinize yarar sağlamak isterken farkında olmadan bebeğinize zarar verebilirsiniz

Doktorunuz zaten prenatal vitaminleri ( elevit, megadyn pronatal, folic asit vb…)  vitaminleri önerektir bunları önerilen dozda ve düzenli kullanmanız aksi durum olmadıkça yeterlidir.

Vitamileri tok karna almanız emilimleri açısından fayda sağlayacaktır.

Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle, menşei ve içeriği tam olarak bilinmeyen ürünleri kullanmadan şiddetle kaçının…