HAMİLELİKTE VAGİNAL AKINTILAR

Gebelikte Gözlenen Akıntılar

HAMİLELERDE VAJİNAL AKINTI (VAJİNİT)

 

Hamile anne adaylarının bir çoğunda vajinal akıntı gözlemlenir. Vajinal akıntı genellikle hamileliğe bağlı  olarak ortaya çıkan fizyolojik bir sıvıdır. Çoğunlukla tedaviye gerek yoktur. Hamilelikte karşılaşılan bazı genital enfeksiyonlar da akıntıya sebep olabilir. Bu enfeksiyonların nedeni bakteriler, mantarlar ya da parazitler gibi mikroorganismalar olabilir.

 

Gardnerella vajinalisin neden olduğu bakteriyel vaginit bu enfeksiyonlar arasında en sık olarak gözlenenidir… İnce kıvamda, gri, homojen, balık kokusu veren akıntı bu etkenin neden olduğu vaginitin tipik bulgusudur. Normal genital floradaki laktobasillerin azalmasına bağlı olarak meydana gelir. Cinsel yolla bulaşma söz konusu değildir. Bakteriyel vajinozis gebelikte erken membran rüptürü, preterm eylem, erken doğum, koryoamniyonit ve puerperal endometrit riskini artırır. Bu yüzden tanı konduğu taktirde tedavi edilmesi gerekir.

 

Kadınların yaklaşık %80i hayatları boyunca en az bir kez vaginal mantar enfeksiyonu geçirir. Vaginal mantarların oluşmasında en çok candida albicans isimli mikroorganizma rol oynar. Hastalarda en sık yakınma vulva ve vajende kaşıntı, peynir kesiği şeklinde, kokusuz, beyaz renkte akıntıdır. Kaşıntının yarattığı tahrişe bağlı kızarıklık, idrar yaparken yanma hissi diğer sık karşılaşılan şikayetlerdir. Gebelikte vajen ph‘sında izlenen değişiklikler candida enfeksiyonuna yatkınlığı artırır. Anne adayında muayenede tesadüfen saptanan mantar enfeksiyonlarını, annenin şikayeti yoksa tedavi etmeye gerek yoktur. Şikayetler belirginse gebelikte kullanımı uygun lokal (fitil,krem) tedaviler tercih edilir. Bazı gebelerde gebelik boyunca tekrarlayan mantar enfeksiyonu meydana gelse de çoğunlukla gebeliğin bitimiyle enfeksiyon da ortadan kalkar. Cinsel yolla bulaş söz konusu değildir ve eşinde herhangi bir bulgu olmadıkça partner tedavisine gerek yoktur.

 

Trichomonas vajiniti anne adaylarının %25 ‘inde vajinit etkeni olarak karşımıza çıkar. En sık belirtisi kötü kokulu, bol köpüklü, sarı renkli akıntıdır; eşlik eden kaşıntı şikayeti olabilir. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için eşlerin de tedavi edilmesi gerekir. Kesin olmamakla birlikte suların erken gelmesi ve erken doğum tehditine neden olabileceği düşünüldüğü için gebelikte tanı alan tüm hastalar mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunmak için pamuklu çamaşırlar kullanılmalı ve günde en az iki kez değiştirilmeli ya da hamilelikte günlük hijyenik pedler kullanılmalıdır. Çamaşırların deterjanla değil sabunla yıkanması ve kızgın ütüyle ütülenmesi, mantar enfeksiyonlarına yatkınlığı artırması nedeniyle aşırı şekerli gıdalardan kaçınılması ve prezervatif kullanımı vajinal akıntı ve enfeksiyonlara karşı korunmada faydalıdır.