Gebelik süresince 3 veya 4 boyutlu ultrason yapılması rutin olarak şart değildir, bu sadece anne ve babanın bebeğin yüzünü, ellerini ve diğer uzuvlarını görmesi açısından faydalıdır, Anne karnındaki bebeğin durumunu ve özür varlığını araştırmakta yararlı  değildir. Hamilelik boyunca rutin olarak klasik 2 boyutlu ultrasonların kullanılması yeterlidir.

 

 

Ultrasonla Bebek Cinsiyeti Tahlili:

 

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ta hamileliğin başında genetik olarak belli olmasına rağmen dış görünüş olarak 11. hafta civarında farklılaşmaya başlar. Ancak ultrasonla cinsiyet belirlemek için bu durum yeterli değildir. Bu dönemde ultrasonla cinsiyet tespit edilemez. Çoğunlukla 15-20 haftalarda ultrasonla bebeğin kız veya erkek olduğu ayırt edilebilir. Tabi bunda her zaman yanılma payı vardır. Ayrıca bazen bebeğin duruşundan dolayı cinsiyet tespitini yapmak hiç mümkün olmayabilir.Ultrasonu yapan doktorun tecrübesi de önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Hamilelikte Ultrason Ne aralıkla Yapılmalıdır?

 

Hamileliğin durumuna ve belirlenen risklere göre değişmekle birlikte çoğunlukla en azından aşağıda belirtilen dönemlerde yapılmalıdır. Hamilelikte ihtiyaç halince uygulanmasında sakınca yoktor. Doktor uayenelerinin vazgeçilmezidir.

        

       Hamileliğin İlk haftalarında

       11-14 hafta arasında

       18-20 hafta civarında ayrıntılı ultrasonografi

       32 hafta civarında

       38 hafta civarında 

 

HAMİLELİKTE ULTRASON ÇEŞİTLERİ

 

 

Hamilelikte uygulanan ultrason muayenesinin farklı çeşitleri mevcuttur. Ultrason çeşitlerini;

          karından yapılan ultrason (obstetrik ultrason, pelvik ultrason)

          alttan vajina içerisinden yapılan ultrason (transvajinal ultrason, vajinal ultrason) diye ikiye ayırabiliriz. 

Vajinal ultrason (halk arasında alttan ultrason yapılması): Gebeliğin özellikle ilk aylarında bebek küçük olduğu için bu yöntem duruma göre  tercih edilebilir. Anne karnındaki bebeğin kalp atımını karın bölgesinden yapılan ultrasonlara göre çok daha belirgin gösterir. İlerleyen hamilelik haftalarında ise bu yöntem ender durumlar dışında pek kullanılmaz. Hamileliğin  her haftasında yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

Karından Yapılan Ultrason (Obstetik Ultrason Normal 2 Boyutlu Ultrason)Hamileliğin her haftasında uygulanabilen ve hamilelik boyunca en çok uygulanan ultrason çeşidi budur. Hamileliğin ilk aylarında gebelik kesesini, anne karnındaki bebeği, bebeğin kalp atışını izlemek ve ölçmek amacıyla yapılır. Hamileliğin daha sonraki  haftalarında bebeğin amnion suyunun miktarını, bebeğin kilosunu, gelişmesini, plasentanın (bebeğin eşi) yerini, bebeğin iç organlarını incelemek için kullanılır.

Ayrıntılı (detaylı) ultrason incelemesi: Gebeliğin 16-14. haftaları arasında bebekte doğumsal bir anormallik (sakatlık) olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılır. Bu ultrasonda Obstetrik ultrason gibi karın bölgesinden uygulanır. Fakat obstetik ultrasona göre daga çok zaman alır. Obstetrik ultrasonografi (normal gebelik ultraon incelemesi) gibi iki boyutlu ultrason cihazı kullanılarak yapılır.

Hamilelikte 3 boyutlu ultrason: Gebelikte  3 boyutlu ultrason incelemesi yukarıda anlatılan ultrason incelemelerinde farklı olarak şart değildir. Anne karnındaki bebekte  anomali varlığını incelemek için en iyi ultrason çeşidi ayrıntılı (iki boyutlu) ultrason incelemesidir. 3 boyutlu ultrason ise bebeğin fotoğraflarını, yüzünü , diğer vücut uzuvlarını üç boyutlu halde anne ve babaya gösterebilir. 3 Boyutlu ultrasonda yine Karından yapılır.

Hamilelikte 4 boyutlu ultrason: Gebelikte uygulanması şart değildir. 3 boyutlu ultrasondan farkı ise 4 boyutlu ultrasonun hareketli olmasıdır. Yani 3 boyutlu ultrason bebeği fotoğraf gibi gösterir, 4 boyutlu ultrason bebeği video gibi gösterir diyebiliriz. Bu ultrason yöntemi de Karından uygulanır.

Doppler ultrason: Her hamilelikte uygulanamaz, gebelikte anne ve bebekte bazı riskli durumların varlığında uygulanması gerekebilir. Bebeğin bir takım damarlardaki kanlanmaya bağlı olarak bebeğin sağlık durumu  hakkında doktora fikir verir. Karından Yapılır. Renkli dopler ultrason (renkli ultrason): Doppler ultrasonun diğer bir çeşitidir, her hamilelikte  uygulanmaz, bazı riskli durumları netleştirmek amacıyla uygulanır. Karından yapılır.