HAMİLELİKTE SİVİLCELER…

Hamilelikte Sivilceler Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sivilce Oluşumu….

Hamile anne adaylarında sivilce problemi hamilelik boyunca karşılaşılan problemlerdendir. Hamilelikte sivilce (akne) neden olur? Hamile iken sivilce tedavisi yapılır mı?

Özellikle 7-8. Haftalardan itibaren gebelikte bazı hormonlarda artması nedeniyle ciltte yağlanma artışına bağlı olarak ciltte sivilcelenmeye veya mevcut sivilcelerde çoğalma gözlemlenir. Bazı nadir durumlarda ise gebelikte  mevcut sivilcelerde azaltma olduğu da görülebilir. Hamilelerde özellikle artan androjen hormonu cilt dokusundaki “sebase glandları” uyarır ve sebum ( cildin ürettiği yağlı tabaka) artışına yol açar. Sebum artışı ise özellikle akne vulgaris adı verilen ve ciltte sivilce oluşumunu sağlayan balterilerin sayısını artırır. Cildin buna bağlı olarak inflamasyonu kolaylaşır sivilce oluşmasına yatkınlık artar… Hmilelikte sivilcelerin artmasının nedeni tamamen biyolojik bu olaylar neticesinde oluşur. Hamilelik süresince  sivilceler hafif, orta veya şiddetli düzeylerde görülebilir… Ayrıca bu sivilceler sadece hamileliğin bir döneminde görülüp geçebilir. Hamileliğin son dönemleri ve doğuma yakın zamanlarda tekrar atış gösterebilir.

Hamilelikte Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

– Gün içinde en az iki kez yüzünüzü sabunla veya temizleme ürünleri ile temizleyerek yıkayın. Kulladığınız kozmetik ürünün hamilelik döneminde kullanılabilir ürünler olmasına özen gösterin..

– Yüzünüzü sert havlu veya lif, bez gibi ürünlerle ovalamayın, bu durum ciltte irritasyona neden olabilir ve sivilce sayısını arttırabilir. Yüzünüzü yıkarken sadece elinizle ve hafif dairesel hareketlerle nazikçe yıkayın.Bu şekilde yıkanan yüzünüzü daha sonra yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın.

– Nemlendirici ürünler kullanıyorsanız yağsız olmasına dikkat edin.

– Sivilceleri sıkmayın, ovalamayın sivilce ile oynamayın ve  patlatmayın. Bu saydıklarımız  sivilcelerin artmasına ve ciltte iz kalmasına sebep olabilir.

 

Sivilcelerinizin için herhangi bir ilaç, krem, jel veya bakım ürününü veya kozmetik ürünü doktorunuza danışmadan kullanmayın, bu tür maddeler gebelik sırasında bebeğiniz açısından zararlı olabilir. Kadın doğum uzmanınız ve dermatoloji uzmanınız size gebelik sırasında uygulayabileceğiniz çözümler sunacaktır. Sivilce (akne) tedavisinde sık kullanılan accutane, roacuttane, isotretinoine, tetrasiklin gibi sistemik etkileri olan maddeler içeren ilaçlar gebelik döneminde kesinlikle kullanılmaz. Önemli olan sizin bebeğinizin zarar görmemesidir. izotretinoin içerikli “sivilce ilaçlarının” doğumsal anomalilere neden olduğu kanıtlanmıştır. Doktor önerisiyle topikal ilaçlar kullanabilirsiniz.