HAMİLELİKTE GÖZLENEN DEĞİŞİKLİKLER

Hamilelerde Hamilelik Boyunca Ne Tip Problerler Görülür?

Hamilelik oluştuğu andan itibaren, kandaki hormon seviyelerindeki farklılıklara bağlı olarak vücutta bir çok değişiklikler olur. Bunlar kan hacminin artması, bulantı,kramplar, ruhsal sorunlar gibi sorunlardır. artışıdır. Kan miktarının artması sonucu dolaşım sisteminde istenmeyen etkiler oluşur. Bu sorunların bir çoğunu başlıklar altında ele alarak ayrı ayrı sitemizde açıklamaya çalıştırk.

Özellikle hamileliğin ilk trimest ında kan hacmindeki artmaya bağlı tansiyon düşmesi, anne adayı  için problem oluşturabilir. Tansiyon düşüklüğüne bağlı baş ağrıları ve baş dönmeleri gözlemlenir. Bunun dışında sindirim sistemi ile ilgili pek çok problem baş gösterebilir. Hazımsızlık, refrü, mide yanması, mide bulantısı bunlardan başlıcalarıdır.

İlk üç ayda mide bulantıları sık görülür. Daha sonra, son aylara yakın da reflü dediğimiz mide asidinin yemek borusuna kaçması sorunu baş gösterebilir.

Bunlarla birlikte vücudun hamilelik sürecine alışabilmesi için pek çok fizyolojik değişiklikler olur. Bunlarda bazı problemler oluşturur. Ayaklarda bileklerde hatta yüzde ödem, bel-sırt ağrıları, iskelet sisteminde meydana gelen ağrılar, kaslarda kramplar,kasılmalar  ileriki dönemlerde rahmin büyümesi sonucu omurgaya etki eden yükün artması ile vücudun ağırlık merkezinin sürekli yer değiştirmesi ve bunlar sonucunda da bel ve kemik ağrıları meydana gelebilir..