Hamilelikte Kilo Alımı…

Hamilelikte kaç kilo almalıyım?

Hamilelik boyunca bebeğiniz için mümkün olduğunca beslenmenize dikkat edersiniz Ayrıca yine bu dönemde eşiniz,akrabalarınız, arkadaşlarınız  size her şeyden ikram etmek isteyecekler. Siz ise fazla kilo alırmıyım düşüncesiyle bunları belki geri çevireceksiniz beklide bebeğime yarasın diye kabul edeceksiniz.Ama bunlar çoğu zaman nafiledir. Siz ne kadar yerseniz yiyin, bebeğiniz kendi ihtiyacı olanını alacak ve geri kalanlarını vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağ dokuları olarak size bırakacaktır.

Hamilelikte alınan kilolar, anne adaylarının sahip olduğu fiziksel yapıya göre kişisel  farklılıklar  gösterebilir.  Her anne hamilelik döneminde aynı oranda kilo almaz . Anne adayının hamile kalmadan önceki kilosu, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik özellikler ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok çevresel ve genetik  değişken, gebelikte alınan kiloları önemli oranda etkiler.Yani bu durum kişiden kişiye hatta aynı kişinin farklı hamileliklerinde bile farklılıklar gösterir.

"Hamilelik boyunca şu kadar kilo alınmalıdır" gibi kesin bir sonuç ve sayı  vermek yerine, şöyle yaklaşık ve pratik olarak şöyle bir hesap yapalım: Gebelikte  alınan kilonun yaklaşık 3.5 kilogramı bebeğe aittir.

Bebeğinizin yanı sıra karnınızda 500 gram plasenta, 1 kilogram kadar amnion sıvısı bulunur.Tüm bunlara ek olarak ağırlığı artan uterus için 1 kilogram, göğüsler  için 300 gram ve kan – sıvı miktarı için de 6 kilogramlık bir artış hesaplarsak; 12 kg 300 gr eder. Yani hamilelikte yaklaşık  olarak 12 – 14.5 kg arası kilo artışı ideal sayılabilir. (Dikkat!… verilen bu yaklaşık rakamların yukarıda belirtildiği üzre anneler  arası değişiklik gösterebileceğini akıldan çıkarmayın.)

Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk 3  aylık süreçte  (Birinci Trimaster de)  oluşur. Gebeliğin daha sonraki dönemlerinde ve doğuma kadar geçen zamanda  ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı ve büyüme  görülür. İlk 3 ayın sonunda, bebeğiniz  yaklaşık  8-9 cm. boyunda, 20-25  gram ağırlığında minyatür bir insan yapısındadır. Pek çok organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır bile. Miniminnacık el ve ayak parmaklarında minicik tırnakları bile vardır.

Gözünüzde canlanan bu sevimli görüntülerden asıl konumuz olan kiloya dönersek; ilk üç ay sonunda anne adayı bir ya da iki kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar her hafta 500 gram almaya devam eder. İlk 20 hafta en fazla 2.5 kg alıp, ilerleyen haftalarda dengeli biçimde kilo alımının devam etmesi idealdir.

Hamilelik öncesinde zayıfsanız (beden kitle indeksi 18,5’in altında) ve doktorunuzun başka bir uyarısı yoksahamilelik boyunca yaklaşık olarak 15 kg kadar kilo almanız uygun olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo ile hamileliğe başladıysanız ve yine hekiminizin herhangi bir uyarısı yoksa, hamilelik boyunca  8-9 kg almanız bebeğin gelişimi için uygun sayılabilir.

Hamilelikte fazla kilo alanların yanında, bir de az kilo ile doğuma gidenler mevcut. Özellikle son dönem trendlerine kapılıp, sadece 5-6 kilo almalarıyla övünen bazı ünlüleri kendine örnek almaya çalışan hamile adaylarına şunu hatırlatmakta fayda var: Gebelik süresince 9’dan az kilo alanların, normal seviyede kilo alanlara göre yüksek oranda erken doğum ve 2.3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğruma riskleri bulunmakta.

Bunların yanı sıra gebelikte vücudunun şeklinin bozulması endişesiyle yapılan diyetler sonucu, vücut gerekli olan besinleri  karşılamaz isevücuttaki  mevcut  protein depolarının kullanılacağı ve bunun da hem anne hem de bebek açısından sağlıklı olmayan  sonuçlar ortaya çıkaracağı akılda tutulmalıdır.

Tüm bu yazılanlar dışında, kilo alımınızda daha farklı bir durum söz konusuysa hemen paniğe kapılmamalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu, her anne adayının fiziksel yapısına göre değişiklik gösterebilecek bir durum. Hamilelik esnasında kilo alımınız normal seyrederken ani bir değişiklik olursa (daha fazla kilo alımı veya kilo kaybı) en kısa süre içinde mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.