Hamilelikte Karın Ağrısı

Özellikle Gebeliğin ilk ayları olmak üzere Hamilelik peryodu boyunca her anne adayının karşılaştığı olumsuzluklardan biriside karın ağrılarıdır. Gebeliğin erken  dönemlerinde ortaya çıkan karın ağrıları anne adayı için adet sancısı benzeri bir his oluşturur. Adetin gecikmesini takip eden günlerde ortaya çıkar.Anne adayının gebelikte karşılaştığı ilk karın ağrısı budur.

Gebelik sırasında görülen ve tıbbi bir anlam ifade etmeyen yani zararsız olan karın ağrıları aşağıdaki gibidir. 

Hamilelikte görülen karın ağrılarının en önemli nedenlerinden birisi ise rahmin kasları ve bağları ile alakalı değişikliklerdir. Rahimin bağlarındaki kasılmalar karın ağrısına yol açar. Rahmin gerilmesine bağlı karın ağrılarının bir önemi yoktur. Rahim büyüdükçe onu yerinde tutan ve çevreleyen zarlarda gerilmeye neden olur. Bu gerilme hamile anne adayı tarafından karın ağrısı şeklinde algılanır. Bu ağrılar batıcı ve bıçak saplanması olarak tarif edilen karın ağrılarıdır. Rahmin gerilmesine bağlı bu tip ilk dönem karın ağrıları hamilelik boyunca gözlemlenebilir. Bu ağrılara en sık olarak ilk 3 ayda rastlanır. Karın ve batın bölgesinin bir tarafında olabileceği gibi her iki yanında da olabilir.  Yukarıda da belirtildiği gibi bu ilk dönem karın ağrılarının herhangi bir olumsuz etkisi ya da tıbbi anlamı yoktur. 

Diğer taraftan gebelik boyunca görülen kabızlık ve mide yanması, hazımsızlık da zaman zaman karın ağrısına neden olan etkenlerdendir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde  büyümüş olan  rahmin çevresinde  baskı sebebi ile kaburgaların alt kısımlarında da ağrılar ve batıcı acı hissedilebilir. Yine hamileliğin ilerleyen dönemlerde braxton hicks adı verilen rahim kasılmaları da karın ağrısına yok açar. Bebek hareketinin başlamasıyla da karında kısmi ve yerel ağrılar gözlemlenebilir.

Büyümesine devam eden uterus farklı zamanlarda komşu dokulara ve bölgedeki sinirlere baskı oluşturarak karın ağrısına neden olabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde belirtilerle fark edilebilir. 

Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilir. 

Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yine çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken ayrılması, ya da preeklampsi belirtisi olabilir. 

Bunlar dışında gebelik ile ilgisi olmayan nedenler de karın ağrısına yol açabilir. Apandisit, böbrek taşı, idra yolu enfeksiyonu, dejenere olan miyomlar, hatta mide delinmesi bile karın ağrısı şikayeti ile kendini belli eder. Bu nedenle her ne tür olursa olsun karın ağrısı şikayetiniz ortaya çıktığında mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeli ve onun görüşünü almalısınız.