Hamilelikte Vajinal Kanamalar…

Gebelikte Görülen Kanamalar ve Nedenleri

Gebelik döneminde meydana gelen kanamaların tek bir nedeni bulunmayabilir. Hamilelik kanamaları bazen çok ciddi durumların habercisi iken bazı durumlarda ise pek bir önemi olmayan komplikasyonlardır. Burada önemli olan kanamanın arkasında yatan nedenin belirlenmesi ve önemli olup olmadığına karar verilmesidir. Hamilelik boyunca bu tip bir problem ile karşılaşırsanız mutlaka kendiniz yorum yapmadan doktorunuza başvurmanız ve bunun bilincinde olmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Hamilelikte görülen kanamaları ilk dönem ve ilerleyen dönemler olarak ayırmak daha mantıklı olacaktır

Bazı durumlarda ise hemeroid (basur) gibi bir durum nedeniyle anüsten gelen kanamalar anne adayı tarafından vajinal kanama olarak algılanabilir.

Hamileliğin  ilk aylarında özellikle ilk 4.aya kadar oluşan vajinal kanamalar düşük, düşük ihtimali, dış gebelik  yada mol gebeliği habercisi olabilir.  Serviks (rahim ağzı) lezyonları (enfeksiyonlar, erozyon ("yara"), CIN (servikste kanser öncüsü lezyonlar) gibi durumlar) özellikle cinsel ilişki sonrasında tahrişe bağlı olarak kanamaya neden olurlar. Tüm bu durumlar doktor muayenesi gerektiren olgulardır.

Yine idrar yollarından gelen kanamalarda vaginal kanama olarak algılanabilir.

Hamileliğin 27-28. Haftalarından itibaren oluşan vajinal kanamalar ise daha bir önem teşkil etmekle beraber bu tablonun değerlendirilmesinde annenin sağlığı ön planda tutularak bebeğin sağlığıda göz önünde bulundurulur ve buna göre tedavi yöntemleri belirlenir.

 

Hamileliğin İlk Yarısında Görülen Kanamaların Nedenleri…

Gebelikte İlk 3 Aylık Dönemde Kanamalar…

Çoğu anne adayı hamileliğinin ilk 3 ayında bazı kanamalar gözlemleyebilir.Bunların bir çoğunun nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

Döllenen yumurtanın Rahme Tutunması:

Hamilelik gerçekleştikten ve yumurta döllendikten sonra döllenen yumurta kendi yerine doğru hareket etmeye başlar. Rahime tutunmaya çalışan zigot hafif pempemsi kanamalara neden olabilir ve bu durum normaldir. Yumurtanın döllenmesi sonrası hamileliğin  ilk 10-14. günlerinde hafif bir vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum uzun sürmez. Bazı anne adayları  bu hafif kanamayı anlamamakta ve hamile olduklarını daha bilememektedirler.

 

 

 

Düşük ve Düşük Tehdidi : 

Hamileliklerin yaklaşık 10 ‘da 1’i düşükle sonuçlanan vakalarla sonlanmaktadır. Hamilelikte görülen ve normal dışı vajinal kanamalar genellikle düşüğe işarettir ama kanama sizde düşük riski olduğunu tek başına kesin olarak bildirmez. Maalesef bir çok kadın vajinal kanama sonrası sağlıklı bebeklerini dahi aldırmaktadırlar

 

Rahmin Farklılaşması:

Hamile anne  adayının rahim boynunun kanlanması normal zamanlara göre artmıştır. Bu tür zararsız vajinal kanamalar genellikle rahimle temas eden cinsel ilişki sonrası gerçekleşir.

 

Dış Gebelik : 

Bazı durumlarda embriyo rahim dışında fallop borusu’na yerleşir.Buna rahim dışı gebelik denmektedir.Bu durumdaki embriyo yaşayamamakta ve tedavi olmadığı taktirde annenin hayatını tehlikeye atacak bir kanama olabilir.
İdrar Yolundaki Enfeksiyonlar:

Bazı kanamalarda rahimde meydana gelen enfeksiyon sebebi ile olabilir.Hamileliğinizin ilk üç ayındaki her türlü vajinal kanamanızda doktorunuza danışın.1 günden fazla süren vajinal kanamalarda ise derhal doktorunuza gidin.

 

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde görülen kanamaların nedenleri ise daha komplike olmakla beraber mutlaka doktor kontrolü gerektirir.