HAMİLELİKTE FOLİC ASİT KULLANIMI…

Folic Asit Hamilelikte Neden Önemli?

Folik Asit Nedir?

Folik asit diğer ismi “tetra hidro folat” olan ve kan yapımında görevi olan bir vitamindir. Folic asit doğal olarak taze sebze, mercimekte, ıspanakta, cevizde, fındıkta, fıstıkta, yumurta sarısında,meyve, patates, baklagiller, kepekli- ve süt ürünlerinde mevcuttur. Folic asit diğer vitaminlerde olduğu gibi dışarıdanda preparatları halinde alınabilir. (Folic Plus)  Eğer sağlıklı ve çeşitli besinler  tüketiyorsanız, normalde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında vücudunuzun extra folik asite ihtiyacı vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız.

Folik asit (folbiol, folic plus v.b ilaçlar) her hamile bayan için doktorlarca rutin olarak önerilen bir vitamindir. Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir. Vitamin B9, vitamin Bc, folic acid, folacin, folasin folik asitin diğer isimleridir.

Hamilelikte folik asitin önemi:

Folic Asidin her hamile bayana önerilmesinin nedeni bu vitamini kullanmayan annelerin bebeklerinde, kullananlara göre bazı anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.

Hamileliğin ilk bebeğin merkezi sinir sistemi be beyin yapısı şekillenmeye başlar. Bu sürecin iyi sonuçlanması ve hata olmaması son derece önemlidir, yoksa çocukta çeşitli sakatlıklar oluşabilir. Bu sakatlıklar nöral tüp defektleri (kusur) olarak isimlendiriliyor. Bu sakatlıklardan bir tanesi “açık omurga” veya spina bifida olarakda isimlendirilir. O zaman çocuk genellikle bedensel özürlüdür ve ayrıca zeka geriliğinede sahip olabilir. Bebek beyni olmadanda doğmuş olabilir (anensefali). Böyle bir çocuk genellikle doğumdan hemen sonra veya doğduktan sonra ilk hafta içerisinde ölür. Yani yaşama şansı yoktur.

Hamilelikte Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanır?

Hamile kalmadan önce, eğer hamilelik düşünmekteyseniz ekstra folik asit yutmaya başlarsanız yararlı bir  davranışta bulunursunuz.. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı hamile kalmak istediğiniz için bırakacağınız zaman, aynı zaman da folik asit tabletleri yutmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tam olarak başarılı döllenmenin gününü tahmin etmek mümkün değildir. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken folik asit kullanımına döllenmeden en az dört hafta önce başlamanızın tıbben çok uygun olmasıdır. Böylece doğmamış çocuğun gelişimi için önemli olan dönemde (özellikle hamilelikten sonraki ilk 4 hafta) vücudunuzda yeterli folik asit bulunmasını sağlamış olursunuz. Folik asit kullanmaya hemen hamile kalmayı başaramamış olsanız dahi devam edin.

Folik Asit Kullanımı Ne Zaman Bırakılır?

Bebekte merkezi sinir sistemindeki ve beyin gelişimindeki karıda bahsedilen aksaklıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ekstra folik asit kullanmak yararlı olur. 28 günlük siklusta sizin son menstruasyonunuzun (adet günü) ilk gününden sonra 10 haftadır.

Folik Asit Hangi Dozda Kullanılır?

Her gün 0.4 mg (miligram) yani 400 mcg (mikrogram) folik asit alınması önerilir.

Daha önce nöral tüp defekti anomalisi olan bebek doğuran ve risk grubunda olan kişiler için (epilepsi ilacı kullananlar, insülin kullanan diabetikler) bu doz on katı yani günde 4 mg (4000 mcg) olmalıdır.

İlacın günde kaç kere alınacağı markasına, ticari formuna göre değişebilir, bunu doktorunuz size tarif edecektir. bazı folik asit ilaçları günde bir kere, bazıları günde 3 kere veya daha farklı alınabilir. Önemli olan ilacın günlük alınan toplam dozudur.