Beklenen ve sağlıklı bir gebeliğin başlaması ile birlikte rahat bir hamilelik süreci geçirerek aynı zamanda rahat bir doğum ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin şartlarından birisi düzenli olarak doktora gebelik takibi yaptırmaktır. Hamilelik öncesi süreçte gebeliğe karar verme aşamasından gebelik ve nihayetinde doğum ile sonuçlanan bu sürecin bütünü bir kadın doğum uzmanı kontrolünde olursa hem anne hemde bebek güvende olduğu gibi olası aksaklıkların da önceden önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Ancak her gebelik raht ve istenilen düzeyde sağlıklı yürümeyebilir. Bu tip gebeliklerde daha önemli olan doktor kontrolü aksatılmamalı ve doktorun önerileri anne adayı tarafından dikkate alınmalıdır. Özellikle gebeliğin 6. haftasından itibaren eğer anne doktorunu belirlememiş ise bu hafta ile birlikte kendisini takip edecek doktorunu belirlemeli, rutin kontrolleri ve testlerini yaptırmalıdır. Doktor seçerken önemli hususlardan birisi de seçilen doktorun sizin gebeliğinizi baştan sona izlemesi, sizle ilgili geçmiş bilgilere de sahip olması ve süreci bütün olarak kontrol altında tutmasıdır. bu sebeple seçtiğiniz doktorunuzu gebeliğin başından sonuna kadar sizi takip edecek doktor olmasına önem vermeniz yararınıza olacaktır.

doktor-secimiGebelik takibi ve muayenesinde doktorunuza varsa daha önceki sağlık problemlerinizi, düşük veya riskli gebelik oluşmuş süreçlerinizi ayrıntısı ile bildiriniz. Halihazırda varsa hastalıklarınız, ilaç tedavisi alıyorsanız kullandığınız ilaçları doktorunuza mutlaka bildiriniz. doktor seçerken aynı zamanda doğum yapacağınız hastaneyi de seçmiş olacağınızdan bu kısmı düzgün ve titizlikle yapmanız ileri süreçler açısından size sıkıntı yaratmayacaktır. Doktor ve doğum için hastane seçiminde piyasada çok fazla seçenek bulunmaktadır. sosyo-ekonomik durumunuz, ulaşım kolaylığı, tanınmışlık ve bilinirlik bu seçimde önemli rol oynayacağından bu parametreleri tercihinizde göz önüne alınız.

Seçtiğiniz doktor ve doğum yapacağınız hastane maddi durumuza el verişli olmalıdır. Bu konuda çok pahalı seçenekler olabileceği gibi, ortalama maliyetlere de bu işlemi halledebilirsiniz, çünkü gebelik boyunca yaklaşık 40 hafta gerekli zamanlarda rutin kontrollerin yapılması, gebeliğin düzenli takip edilmesi, olası sorunlarda doktorun ve hastanenin yeterli olması maliyet gerektiren hususlardır. tüm bu işlemler devlet hastanelerinde de başarıyla yapılabildiği gibi özel hastaneler ile de gerçekleştirilebilir. Eğer özel bir hastanede bu süreçleri geçirecekseniz, Hastanenin sigortalar ile anlaşması olup olmaması, sigorta ile anlaşması olsa dahi sizin ödeyeceğiniz katkı payının önceden bilinmesi önemli hususlardandır. Bu sebeple gerekli araştırmaları önceden yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Özellikle riskli gebeliklerde seçeceğiniz hastane ve doktora daha fazla ihtiyacınız olacağı için bu konularda titizlikle araştırma yaparak karar veriniz.

Yine aynı şekilde seçtiğiniz doktor ve hastane ile ilgili referanslar önemlidir. Maddi yönden en uygun seçenekleri bıraktıktan sonra geriye kalan araştırma ise ilgili doktor yada hastanenin referansları olacaktır. Bu konuda internette gerekli araştırmaları yapabilirsiniz. bu aşamada çevrenizde daha önce bu süreçleri geçirmiş anne adaylarından görüş alabilir, onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Bu durumda özellikle sizin yada tanıdığınız kişilerin sağlık sektöründeki yakınlarından bilgi almak ta diğer bir yöntem olacaktır.

Hastan seçerken kurumun temizliğini, yoğunluğunu, bulunduğunuz yere yakınlığını, yeni doğan ünitesinin kalitesini, doğum sonrası şartlarını araştırmanız da önem arz eder. doktorunuzu belirlerken dikkat edeceğiniz diğer hususlar ise Doktorun ulaşılabilir olması, tecrübesi ve güven verir olması gibi etkenleri içermektedir.

Gebeliğin İlk doktor Muayenesinde Yapılabilen Testler ve Tahliller Nelerdir?

Biyokimyasal testler: Rutin testlerden değildir. ancak anne adayının yaşı ileri ise doktor bu testleri isteyebilir. Böbrek, kolestrol ve karaciğer testleri gibi testlerdir.

VDRL testi: Rutin bir test değildir. Ancak sfiliz yani frengi hastalığının olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılabilir.

HBsAg ve AntiHBs testleri: Hepatit B hastalığı yada etkenin anne adayında bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yapılır. eğer anne hepatit B hastası yada taşıyıcısı ise bunu bebeğe bulaştırmamak için gerekli önlemlerin alınması sağlanır. Doğumdan sonra bebeğe bu hastalıkla ilgili antikor uygulanır.

HCV testi: Anne adyında hepatit C varlığını saptamak için yapılır.

CMV – Igm – Igg Testleri: Anne adaylarında rahim içi bir takım enfeksiyonların belirlenmesinde kullanılan bir testtir. CMV enfeksiyonu genellikle belirti vermeden ilerleyebilir. Viral bir hastalıktır. Hamile kişilerde yapılması önerilir.

Rubella Igm – Igg Testi: Kızamıkçık testi olarak bilinir gebelik öncesinde yapılması daha mantıklıdır. aşılamaya karar verilmesi açısından önemlidir.

TSH  Testi: Tiroid hormonu yapısal hormonlardan birtanesidir ve vücutta önemli aktivitelerde bulunmaktadır. Anne adatında tiroid hormonu yada guatr gibi bozukluklar var ise bu durum çocuklarda zeka geriliğine kadar çeşitli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Eğer annede bu tip tiroid hormonu dengesizliği var ise hamilelik aşamasında anne ve bebeğe zarar vermemek için doktor ayrı bir tedavi uygular.

IDC Testi. Kan uyuşmazlığı testi olarak bilinir. anne ve bebeğin sahip olduğu kan gruplarına göre ve RH faktörlerinde uyuşmazlık durumu var ise bu durum sonraki bebeklerde ve hamileliklerde sıkıntıya neden olacağından önceden önlem alabilmek için gerekli bir testtir.

Tam kan testi- Hemogram testi: Annede kansızlık durumunu saptamak için yapılır. Eğer kansızlık var ise gebelik sürecinde ayrıca bir tedavi uygulanır. Kandaki hemoglobin miktarının artırılması amaçlanır.

Toxoplazma Igm ve Igg Testi: Anne adayında gebelik öncesinde taxoplazma enfeksiyonu saptaması için yapılır.

Bu sayılan testlere ilaveten doktor gerekli gördüğü durumlarda yada risk teşkil eden gebelik hallerinde daha farklı testlerde isteyebilir.