Çatı Muayenesi Nedir?

Genellikle ilk gebeliğini yaşayan hamilelerde 34-38. Haftalar arasında doktorlar bir çatı muayenesi yapmayı tercih ederler. Çatı muayenesi vaginal yapılan bir muayenedir. Çatı muayenesinde doktor, hamilenin dış genital bölgenin özelliklerine ve kemik çatının özelliklerine bakarak, bebeğin büyüklüğü ve duruş pozisyonunu karşılaştırarak  hamileye doğum şekli konusunda bilgi verir. Yani çatı muayenesi bebeğin boyutları ile doğum yapılacak yerin özelliklerini karşılaştırarak sezeryan mı normal doğum mu yapılacağına karar verilen ve genital bölgeden elle yapılan muayenedir.

Eğer bebek büyükse ve annenin çatısında darlık varsa sizin için normal doğum zor olabilir. Bu nedenle böyle durumlarda sezaryenle doğum tavsiye edilir. Eğer doktorunuz böyle bir tavsiyede bulunmuşsa buna dikkat etmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir .Bu önerinin amacı sizi gereksiz yere doğum sancısı çekmekten, zor ve tehlikeli doğumlardan kurtarmaktır.

Mesela doktorunuzun bu önerisini kabul etmediniz var sayalım. Normal doğum yapma şansınız yine devam eder ama normal doğumun yarıda kesilme ihtimali ve normal doğum başlamışken gereksiz yere sancı çektikten sonra sezeryana dönme olasılığı yüksek olduğu için bu çatı muayenesi sırasında size verilen bilgiyi ve öneriyi dikkate almalısınız. Bu örnekle birlikte daha tehlikeli sonuçlara yol açmamak için doktorunuzu mutlaka dikkate alın. Normal doğum her annenin ve tıbbın arzu ettiği bir durumdur fakat gerekli görülen hallerde normal doğumun tercih edilememesi de bir bu kadar doğaldır.

 

Çatı muayenesi nasıl yapılır?Çatı muayenesi normal jinekolojik muayene masasında ve aynı şekilde jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. Doktor iki parmağı ile çatı kemiklerinin durumunu inceler. Bebeğin kilosu ve büyüklüğü ile doğum kanalının durumunu kıyaslayarak normal doğum mümkün mü diye bir kıyaslama yapar.  Doğum başlamadan önce gebeliğin son haftalarında yapılan çatı muayensinde rahim ağzı kapalı olduğu için bebeğin kafasına veya diğer organlarına temas söz konusu değildir.. Bu nedenle önemli ve güvenli bir muayenedir.

 

Çatı muayenesi sırasında veya sonrasında ağrı, kanama olur mu?Çatı muayenesi ağrılı, sancılı  bir muayene yöntemi değildir. Gebeliğin son haftalarında vajina dokusunda esneme olduğu için gebe olmayan kadınlara göre daha rahat bir şekilde vajinal muayene yapılabilir. Kanama genellikle hiç olmaz, bazen lekelenme veya az miktarda pembe, kırmızı kanama olabilir. Kanama olsa dahi çatı muayenesinin bir zararı veya riski yoktur, aksine faydası vardır.