Hamilelikte Baba Adayının Rolü ve Görevleri

 

Hamilelikte Babanın Rolü

 

Annelik doğanın kadınlara verdiği bir lütuf ve armağandır.., Bir kadın için en büyük mutluluk annelik duygusudur.. Ancak hayatı ve bebeğinizi paylaşacağınız durumun diğer kahramanını da unutmamak lazım. Hamileliğin ilk anından itibaren annenin görüntüsünde ve ruhsal durumunda veya hamilelik boyunca annenin karşılaştığı diğer olumsuzluklar ve  meydana gelen değişikliklerde baba adayları da en az anneler kadar bu durumdan etkilenir. Bu nedenle değişen hormonal düzenin size getireceği anlık değişikliklerle eşinizle birlikte göğüs germeli, hamileliğin zor anlarından en güzel zamanlarına birlikte yol almalısınız.

Unutmayın..! bu süreçte Siz anneliğe hazırlanıyorsunuz eşiniz ise babalığa!

 

•          – Özellikle günümüzde baba adayları hamileliği en az annelere kadar derinden hissediyor ve büyük bir heyecanla takip ediyor. Eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte babalar daha bilinçli bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Hatta çoğu durumda anne adaylarından daha titiz daha detaycı davranabiliyorlar. Ancak bunun yanında annenin ilgisini tamamiyle bebeğe yönlendirmesi babanın içten içe bir kıskançlık hissetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle eişinizi gücendirmeden bebeğinizi birlikte hissetmeye özen gösterin. Doğum uzmanınızla görüşmelerine birlikte gidin, bebeğinizin görüntüsünü birlikte izleyin, karnınıza birlikte dokunup bebeğinizin sizi, sizing bebeğnizi hissetmenizi sağlayın.

•          – Hamilelik sırasında anne adayları gibi baba adayları da şiddetli duygusal çalkantılar yaşayabilir. Hayatın bir anda değişeceği düşüncesi, kaldırılması zor gelecek bir sorumluluğa adım atılması fikri baba adaylarının gerilmesine neden olabilir. Bu durum anne adayında da gelişebilir. Önemli olan iki tarafın zor ve altından kalkılamaz gibi görünen düşüncelerle boğuştuğu sırada birbirine destek olmasıdır. Özellikle baba adayları depresif ve stress altında hissettikleri dönemlerde alkol ve diğer bağımlılık psikolojilerinden uzak durmalı ve stress yaratan durumları çevresiyle çekinmeden paylaşarak üstesinden gelmeye çalışmalıdır.

•          – Hamilelik sırasında anne adayının iştahı doğal olarak artar ve birkaç kilo fazlası olabilir. Bu gibi durumlarda baba adayları anne adaylarının yanında olmalı ve annenin vücudunda oluşan değişiklikler konusunda gerektiğinde dengeleyici bir rol üstlenmelidir. Örneğin fazla kiloları engellemek için annenin uyguladığı diyete babanın katılması hamileliğin “artı”larını paylaşmak için tatlı bir fırsattır.

•          – Baba adaylarını hamilelik döneminde zorlayan en önemli durumlardan biri cinselliktir. Baba adayları hamile eşlerine ve bebeğe zarar verdikleri düşüncesiyle seks yapmaktan çekinebilir. Oysa seks için uygun döneme geçildiği andan itibaren eş ile seks yapmak konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta duygusal anlamda bağ kurmak için hamilelikte seksin önemi oldukça önemlidir. Doğum sonrasında vajinaya zarar verilecek düşüncesiyle veya göğüslerin başka bir amaç için kulllanılması nedeniyle baba adaylarında cinsel isteksizlik görülebilir. Bu durum bir sure sonra çözülür. Ancak soğuma döneminin uzun sürdüğü durumlarda profesyonel yardım almak işleri kolaylaştırabilir.

 

Çoğu erkek, hamilelik durumu söz konusu olduğunda ikinci planda olduğunu hisseder. Doğa çok çok uzun zaman önce biz kadınların, bu sürecin tüm fiziksel gerekliliklerinden sorumlu olmasına karar vermiştir. Ancak bu erkeklerin de bu muhteşem deneyimden yoksun kalacakları anlamına gelmemelidir.

Bu yazımızda babaların, bu neşeli ve özel deneyimin parçası olmak için yapabileceklerinin neler olduğuna bakalım istedik. Önerilerimizin işinize yaraması dileğiyle…

 

Hamilelikte Babanın Görevleri ve Babalara Tavsiyeler…

• Eşinizin doktor randevularına düzenli olarak siz de katılın. Ayrıca, hastaneler ya da bebek ürünleri markaları tarafından tarafından düzenlenen doğum öncesi kurslara da katılmanızı öneriyoruz. Buralarda dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.

• Doğuma hazırlık ve yeni doğan bebeğin bakımı ile ilgili bilgiler içeren kitapları eşinizle beraber siz de okuyun. Hazırlıklı olduğunuzda her şey daha kolay olacaktır, siz de kendinizi sürecin daha çok parçası hissedersiniz.

• Eşinizle kısa ve uzun vadede size yardımcı olacak konuları saptayın, bunlar üzerinde konuşun, birlikte çalışın ve birlikte deneyin.

• Gebelik döneminde eşiniz daha yorgun olacak ve gebelik ilerledikçe sırt ağrısı, mide ekşimesi, ayak şişmesi, uyku yoksunluğu vb. şikayetlerden muzdarip olacaktır. Baskıyı hafifletmek için, ona hazırlayacağınız ılık bir banyo, sırt veya ayak masajı gibi basit şeyler, eşiniz tarafından büyük takdir görecektir. Eşinize sormadan yapacağınız ev işleri de üzerindeki baskıyı oldukça azaltacaktır. Bunun size olan sevgisini, yapacağınız en romantik sürprizden daha çok büyüteceğine ben şahsen garanti verebilirim. Gebe bir kadın için hiç bir hediye, anlayışlı bir eşten daha değerli olamaz.

• Bebeğiniz için bulacağınız bakıcıdan tutun da, bebeğin odasına, oda için seçeceğiniz resim, halı gibi dekorasyon işlerine, bebeğin arabasına kadar bütün ihtiyaçlarınızı planlayın. Katkıda bulunmak istiyorlarsa bu ihtiyaçları aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın, zira bu masrafların bütçenize getireceği yük inanılmaz.

 

Bebeğiniz Doğduktan Sonra Eşinize Nasıl Destek Olabilirsiniz?

• Bebek hazırlıklarını bebeğiniz gelmeden önce bitirin. Bebeğiniz eve geldiğinde özelllikle ilk iki ay uykusuz pek çok geceniz olacaktır ve bu muhtemelen size başka bir şey yapacak enerji bırakmayacaktır.

• Unutmayın bu sürede esas yük onu sürekli emziren annenin üzerinde olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar bebeğin altını değiştirmek, başlamışsa biberonla emzirmek gibi konularda anneden yükü alın. Eşinizin iyi bir pompa edinmesine yardımcı olun ve sütünü sağmak konusunda onu destekleyin.

• Bebeğinizin bezini değiştirme, banyosunu yaptırma, bebeğinize masaj yapma konusundaki bilgilerinizi tamamlayın ve bu süreçlere aktif olarak katılın. Böylece eşinize, biraz dinlenebilmesi için fırsat yaratabilirsiniz. Göğüs çıkıntısı olmadığı ve kalp sesini daha rahat duyabileceği için bebekler, babalarının kucaklarını çok severler ve daha kolay sakinleşirler. Unutmayın bebeğin gazını çıkarmak konusunda aslında babaların üstüne yoktur.

• Eşiniz çoğu zaman yorgun olacağı için mümkünse ufaklığı gün içerisinde dışarıya siz çıkarın. Hem miniğinizle bağınızı kuvvetlendirmiş, hem de eşinizin dinlenmesini sağlamış olursunuz.

• Doğumdan sonra eşinizin hormon seviyesi tekrar değişeceğinden, ağlamak için bir omza ihtiyacı her zamankinden fazla olacaktır. Ona destek olun. Anneliğin ona çok yakıştığını söyleyin. Muhtemelen kendi bakımı için zaman ve enerji bulamayacaktır. Hem yorgun görüntüsü, hem de hamlelikte aldığı kilolar sebebiyle kendine yabancılaşacaktır. Kontrolü ele alın ve mümkün olan her an onu teskin edin. Yalnız samimi olmayan iltifatlara dikkat edin, bunları anlayacak ve muhtemelen sinirlenecektir.

• İlk birkaç hafta gerçekten yorucu olabilir. Eşinizin de bebeğiniz kadar ilgiye muhtaç olacağını aklınızdan çıkarmayın. Onu tamamlayın ve ne kadar harika bir anne olduğu konusunda cesaretlendirin. Bu süreçte onun annesini ve kendi annenizi yönetmek de size düşüyor.

• Zorluk diye gördüklerinizin sizi olgunlaştıran deneyimler olduğunun farkına varın ve sevdiklerinizle hayatın keyfini çıkarın.