Hamilelik Döneminde Anne Bakımı

 

Hamilelik Döneminde Bakım ve Güzellik

 

Gebelik döneminde anne adayının bünyesinde gerek ruhsal gerek hormon değişimlerine bağlı olarak fizyolojik olarak değişiklikler gözlemlenmektedir. Fiziksel ve görünüş  olarak ta kendisini belli eden bu durumlar ,anne adayının gebelik boyunca hem bebeğine hem de kendisine bakmasıyla aşılabilmekte ve minimum seviyeye indirilebilmektedir.

 

Hamilelik döneminde kendinize  gösterdiğiniz ilgi, sağlıklı bir  anne adayı olmanız dışında vücudunuzun eski haline daha çabuk dönmesini gerçekleştirir. Bu sebeple gebelik  süresince sadece bebeğinizi değil aynı zamanda kendinizi de düşünmelisiniz. Kendi, vücut temizliğinize ve bakımınıza gerekli özeni esirgememelisiniz. Fakat kozmetik ürünleri kullanırken, bebeğinizin fiziksel ya da zihinsel gelişimini engellememek için çok hassas davranmalısınız. Bir çok kozmetik ve itriyat ürününde deriden emilebilen ve normalde zararsız olduğu halde plesantadan bebeğe geçerek olumsuz durum yaratabilecek maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik boyunca kullanacağınız kozmetik ürünlere de ayrıca özen göstermeniz bebeğinizin faydasına olacaktır.

 

Gebelik sırasında anne adaylarının vücutlarında bir  çok farklılıklar  meydana gelir. Anne adaylarının çoğu zaman endişe duymasına sebep olan bu farklılıklardan en az seviyede etkilenmesi için vücut bakımına dikkat etmek gereklidir..

Hamilelikte Vücut Bakımı:

 

Hamilelik süreci bir kadının vücudunda pek çok değişimi hızlı bir şekilde yaşayacağı bir dönemdir. Bu değişiklikler sadece anne adayının kilo alması ve vücut yapısının ve görünüşünün  değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal farklılıklardan  ötürü neredeyse vücudunun her yeri fizyolojik olarak ta etkilenmektedir. Ciltte, saçlarda, tırnaklarda, diş ve diş etlerinde , vücut görünüşünde de birçok farklılıklar  meydana gelir.

Hamilelikte Cilt Problemleri…

 

Hamilelik boyunca en dikkat çekici değişikler ciltte meydana gelen değişikliklerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi durumlar  gözlemlenir.

Hamilelikte Cilt Olumsuzlukları İçin Ne Yapmalı?

 

Bir anne adayının yukarıda sayılan durumlardan vücudunu koruması için gebeliği boyunca hijyenik bakımına ve vücut bakımına dikkat etmesi ve özen göstererek ihmal etmemesi  gerekir. Hamilelik döneminde cildinde kuruluk yaşayan bir anne normal sabun yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin oranı yüksek veya sabun özelliği olmayan sabunlar kullanılabilir. Hamile annelere banyo sırasında vücut-duş yağlarının kullanılması ve banyodan çıkarken nemlendirici krem sürülmesi önerilmektedir. Kalça, karın ve bel bölgesi ve göğüste  meydana gelebilecek çatlaklar için  bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya bu dönemlerde kullanılan özel çatlak kremleri sürülerek bakım  yapılması olumsuz durumları en aza indirme açısından önemlidir.

 

Ciltte oluşan renk değişiklikleri ve koyulaşmaları, hamilelik cilt lekeleri ve diğer değişiklikler çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan cilt eski haline yavaş yavaş döner. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir. Akşam yatmadan önce ise cildin havalanması için makyaj temizlenmelidir. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde, yazın güneşe maruz kalmadan  önce UV ışınlara karşı yüksek koruyucu faktörlü (45 Faktör ve Üzeri Spf 45+) güneş ürünlerinin kullanılmasında fayda vardır.

Hamilelikte  Vajinal Bakım ve Hijyen

 

Hamileliğin  en çok şikayet edilen konulardan birisi de vajinal akıntılardır. Hamilelik boyunca vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler neticesinde vaginal akıntı artar, Vajina Florasının enfeksiyona yatkınlığı artar. Eğer çok  miktarda yeşil ve sarı renkli, kötü kokulara sahip ajinal akıntı meydana gelirse doktora başvurmak gerekir. Doktor tarafından gerekli görülürse ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanılması tavsiye edilebilir. Bunların dışında anne adayları kendilerini daha temiz ve rahat hissetmeleri açısından günlük ped kullanabilirler. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine gebelik için özel hazırlanmış; jenital ve karın bölgesinde sıkılık meydana getirmeyen kıyafetler ile rahat ve pamuklu çamaşırlar giyilmelidir. Bununla birlikte hamilelik esnasında vajinal duşlar önerilmemektedir.

Hamilelikte Duş Almak ve Banyo Yapmak

Hamilelik döneminde ter bezleri normal dönemlere göre daha  fazla çalışır. Normalde ter kokusuzdur terin baktrilerce parçalanması sonucu ortaya çıkan ter parçalanma ürünleri kötü kokuyu oluşturur. Ter kimyası gereği çabuk parçalanır bir yapıya sahiptir. Özellikle hamilelik döneminde terin normal kimyasal yapısıda değişmekle beraber sizi rahatsız eden kokular oluşturur.Bu yüzden sık aralıklarla duş almanızda banyo yapmanızda fayda var.

 

Hamileler Banyo Yaparken Veya Duş Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

 

Hamilelikte vücut hijyenini ve temizliğini sağlamalak açısından gebelere her gün banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek önlemlerin alınmasıdır. Özellikle rahimin büyümesi ve sıkça yerinin değişmesi sonucu hamile kişinin vücudunun normal ağırlık merkezi değişmektedir. Vücut bu duruma hemen alışamaz. Özellikle hamilelerin bu tip durumlarda dengelerini iyi sağlamaları gerekmektedir. Yine olası gelişebilecek problemlere karşı banyonun kapısı kilitlenmemelidir. Banyo suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalı. 36-37 derecelik su sıcaklığı ideal sayılabilir

•          Banyoda 15-20 dakikadan daha uzun süre kalmayın.

•          Suyun ılık olmasına dikkat edin! Fazla sıcak su zararlı olabilir.

•          Banyo camınızı aralayın ki içeriye temiz hava girsin.

•          Güvenli olması için banyo kapınızı kilitlemeyin. Özellikle kayma denge sağlayamama vb durumlar için banyo tabanına kaydırma ekipmanlar kullanın.

•          Küvetinize kaymayı önleyici paspas serin ki dengeniz bozulursa kaymayın.

•          Doğal sabunlar kullanın! Saçınızı bile doğal zeytinyağlı sabunla yıkayın.

•          Banyodan sonra çatlakları önlemek için karın ve göğüs bölgenize bebe yağı  veya yukarıda belirttiğimiz diğer ürünlerden sürün.

 

Hamilelikte Göğüs Bakımı

Hamileliğin özellikle son evrelerinde meme bezleri aktif olarak çalışmaya başlar ve meme başından “kolostrum” denilen ve saydam beyaz-sarı renkli sütün geldiği gözlenebilir. Bunun anne adayının sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluk teşkil etmez. Meme başındaki kolostrum ılık su ile sabunlu bir bezle temizlenebilir; eğer gün içinde rahatsızlık verecek şekilde çok geliyorsa eczanelerde bulunan günlük göğüs pedleri kullanılabilir. Hamileliğin  özellikle ikinci yarısından sonra kullanılan çamaşırların değiştirilmesi gereklidir. Memeyi alttan destekleyecek, çok fazla sıkmayan, pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.

Bu dönemde en çok özen göstermeniz gereken bölge göğüsleriniz. Göğüsleriniz şiştiği için çatlak oluşmasını engellemelisiniz.

•          Hamilelikte meme çatlakların oluşmasını engellemek için ılık bir duştan sonra nemlendirici kremle göğüslerinize masaj yapmalısınız.

•          Sarkmalarını engellemek için, göğüslerinizi günde iki defa soğuk suyla yıkamalısınız.

Hamilelikte Saç Bakımı ve Makyaj

Gebelik döneminizdeki ilk üç ay, bebeğinizin gelişimini ve organogenezisi (organların gelişimi e farklılaşması süreci) için en önemli peryottur… Bu dönemdeki bebeğe verilen zararların önemi, diğer aylara nazaran daha fazladır  ve önemlidir… Bu nedenle  kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için faydalı olur.

•          Saçlarınız parlaklıklığını ve canlılığını yitirdiğinden, istediğiniz şekli vermeniz her zamankinden daha zor olabilir. Saçlarınızı sık sık yıkamanız iyi gelecektir.

•          Saç boyalarındaki kimyasal maddeler üzerine yapılan araştırmalara göre, bebeğinize zarar verecek etkiler görülmemiş olmasına rağmen, doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmamanız tedbir açısından daha uygun olur.

•          Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

•          Saç düzeltici jöleler, kimyasal oluşumları nedeniyle tavsiye edilmez.

•          Perma yaptırırken kullanılan kimyasal maddeler, saç derisinden emilerek kana karışabilir. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda var.

•          Makyaj yapmak bebeğe zarar vermez. Yine de hamilelik boyunca cildinize değecek tüm malzemelerin doğal olmasına dikkat etmeniz önerilmektedir.

Hamilelikte Bitkisel Maskelerle Cilt Bakımı

Özellikle bu dönemde cilt problemleri artar ve cildin nefes alması önem kazanır. Bu yüzden yatmadan önce cildinizi temizlemeli ve yüzünüze besleyici kremler sürmelisiniz. Ayrıca uygulayabileceğiniz bazı doğal maskeler de var.

•          Bir limonu kabuklarıyla birlikte robottan geçirerek püre yapın. İçine biraz su ekleyerek yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve temizleyin. Böylece gözenekleriniz temizlenerek, cildiniz canlanır.

•          Cildinizi temizlemek için bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı susam yağı ve 3 – 4 damla limon suyunu iyice karıştırıp, yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika bekleyin.

•          Cildinizin çok çabuk kuruyorsa 5 – 6 tane çileği ezerek sütle karıştırdıktan sonra yüzünüzde 10 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

•          Cildinizi tazelemek için 1 ölçek bal, 3 – 4 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve bol suyla yıkayın.

•          Ferahlık ve arınma hissi için 1 elmayı sütte pişirin ve ezerek püre yapın. Yüzünüzde 20 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

•          Yağlı ciltler için arındırıcı etkiye sahip salatalık idealdir. Yarım avokado, yarım salatalık, 1 yumurta beyazı ve çok az sütü blender’dan geçirin. Buzdolabında biraz soğuttuktan sonra maskeyi yüzünüzde 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

•          1 adet muzu biraz sütle püre yaparak yüzünüze sürdüğünüzde, yumuşacık bir teniniz olacaktır.

•          Cildiniz için en ideal koruyucu baldır. 1 limonun suyuna, 3 çorba kaşığı bal ve biraz da gliserin ekleyin. Yüzünüzde 15 dakika bekledikten sonra yıkadığınızda, cildinizi sağlıklı bir şekilde nemlendirmiş olursunuz. Diğer maskeleri haftada bir, bu maskeyi ise ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte El ve Ayak Bakımı

Tırnaklarınız bu dönemde donuk bir renk alır ve çok çabuk kırılır. Tırnaklarınızın katmanlara ayrılmaması için besleyici ve parlatıcılar kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmalısınız. Çünkü bu dönemde oje sürmek tırnağın kurumasına neden olur.

Hamilelikte Ağız-Diş Bakımı

Hamile kadınların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine sebep olur.

Ayrıca dişlerin sağlamlaştıran ‘fluor’ maddesi de azalır. Bu nedenle hiç bir ağrınız olmasa bile düzenli olarak diş doktorunuza gidin. Diş muayenesini aksatmamanız, vücudunuzda enfeksiyon çıkmasını ve bunun bebeğinizin sağlığını etkilemesini de önleyecektir.

Ara sıra dişlerinizi bir antiseptikle çalkalamanız, mikropların dişlerinizde yuvalanmasını önler.

Çatlamış dudaklarınız için 50 gram bal mumunu bir kaba koyarak, ocakta eritin ve üzerine 200 gram susam yağı ekleyin. Bu karşımı her gün dudaklarınıza sürün.