HAMİLELİKTE 9. HAFTA

Anne karnındaki bebek bir önceki haftaya göre yaklaşık 2 kat büyümüştür ve bir üzüm tanesi büyüklüğüne erişmiştir. boyu yaklaşık 2 santim, ağırlığı ise yaklaşık olarak 25 grama ulaşmıştır.  Daha önceki haftalarda iskelet sisteminin taslağı oluşarak gelişmesine başlamıştı. bu hafta ise kas sistemi de ilk oluşumlarını yapmaya başlayacaktır. Bebek ufak hareketlere başlamıştır ancak anne adayı henüz bunu hissedemez. Doppler ultrason denilen alet ile anne bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir. bu durum anneye psikolojik bir rahatlama sağlaması yanında annelik içgüdüsünün gelişimi açısından da önemlidir. Özellikle el parmakları belirginleşmiştir ancak hala perdeli vaziyettedir. Genital bölge ise yumurtalık yada testisi oluşturmak üzere hazırdır. bu hafta tüm bunlara rağmen bebeğin cinsiyetini görebilme açısından yetersizdir. Bebeğin cinsiyeti hala belli değildir.

Anne karnındaki bebek bu hafta amniyon sıvısından içmeye dahi başlar. Anne vücudu bebeğe evsahipliği yapacak plesentayı oluşturmaya ve geliştirmeye  büyük bir hızla devam eder. Bebeğin göz dokusunun oluşumu daha da gelişir, bebekte reflex hareketler oluşmaya başlar, göbek kordonu artık tam halini almış vaziyettedir.

9.hafta-gebelikAnne adayında yorgunluk hissi artarak devam eder. Anne kendisini bitkin ve uykulu hisseder. dinlenmeye dikkat etmek, yoğun ve efor gerektiren işlerden mümkün oldunca uzak durmak anne adayının yaşam kalitesi açısından gerekli olacaktır. uzanma ve istirahat vakitlerini daha sık ayarlamak annenin bu dönemde gözlenen yorgunluğu için alınabilecek önlemlerdendir. Hormon seviyesinde dalgalanmalar, metabolizmada oluşan değişiklikler anne adayının bitkinlik ve yorgunluğunu artıran etkenlerdendir. Ayrıca bu haftalarda annede kokulara karşı aşırı duyarlılık hali ve tiksinti devam edebilir. Çok hafif kokular bile çok keskin hissedilerek tiksinmeye sebep olabilir. bu durumlar ilerleyen haftalarda kaybolacağından sabırlı olmak gereklidir.

Annede tükürük salgısında artma, mide ve barsaklarda şikayetler bu haftalarda sıkça gözlenir. Özellikle mide yanması, refrü, şişkinlik ve hazımsızlık ve gaz şikayetleri ile birçok anne adayı karşılaşır. Öğünlerde ağır besinlerden uzak durmak, öğün sayısını artırarak daha az besinleri bu sık öğünlerde tüketmek anneye bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle bol su içmek ve lifli gıdalarla beslenmek bu şikayetleri azaltacağı gibi doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda bebeğe zarar vermeyecek ilaçlardan geçici bir tedavi de belirleyebilir. midenizi tam olarak doldurmamakta diğer bir önlemdir.

Anne adayı artık 2 canlıya ev sahipliği yapmaktadır. annenin metabolizması da kendisini bu duruma ayarlamaya çalışır. Artık anne günlük olarak fazladan 250- 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Beslenme bu yönde düzenlenmelidir.  Özellikle calsiyumca zengin besinler olan süt ve süt ürünlerinden bolca almakta fayda vardır. Göğüslerdeki dolgunluk  ve hassasiyet hissi biraz daha şiddetlenebilir. Bu dönemde kullanılan çamaşırın destekli olmasında fayda vardır.