HAMİLELİKTE 6. HAFTA

Bu hafta bebeğin boyu yaklaşık olarak yarım santime ulaşmıştır. 5mm civarındadır. Ancak bu hafta bebeğin ağırlığından bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu haftadan itibaren bebekte kalpin temeli oluşmuştur. Bebekte oluşan ilk oluşan organ olan kalp ve ilk oluşan sistem olan dolaşım sistemi artık çalışır vaziyettedir. Kasılıp gevşemeler yaparak bebek vücuduna gerekli maddeleri ulaştırma görevi artık başlamıştır. Renkli dopler ultrasyon adı verilen cihazda bebeğin kalp atışı dinlenebilir. Yine bu hafta embriyo dönemi haftalarından birisi olduğu için anne adayının bebek gelişimini etkileyecek zararlılardan uzak durması ayrıca önemlidir.  6. Hafta ile birlikte bebeğin ileride organlarını oluşturacak yapıların öncüleri oluşmaya başlar. Bu aşama organogenez olarak tıpta bilinir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı organların oluşması açısından önemli olduğundan ileri aylarda risksiz bir gebelik ve dünyaya gelecek bebeğin sağlıklı olması için ilk trimestır denilen hamilelik süreci ayrıca bir öneme sahiptir. Bu haftada bebeğinizin göz ve burun delikleri, solunum sisteminin temelleri oluşmaya başlar. Bebeğin bu dönemdeki kalp atım hızı annenin yaklaşık 2 katıdır. Bebeğin kol ve bacakları çıkıntılar şeklinde bu hafta ilke kez belirmeye başlar.

Gebeliğin 6. haftasında anne adayında hafif kilo alma gözlenebilir. ancak bazı anne adaylarında bu hafta kilo alımı farkedilmez düzeyde olabilir. Göğüs uçlarında hassasiyet ve uçların koyulaşması anne adayında görülebilecek değişikliklerdendir. Bu hafta ile birlikte anne adayının kadın doğum uzmanına düzenli olarak doktorun belirlediği peryotlarda görünmeye başlaması gereklidir. doktor büyük ihtimalle anneye folic asit içeren vitamin tedavisi başlayacaktır.

Anne adayı bu hafta ile birlikte artık düşük belirtilerine ayrıca dikkat etmelidir. Annede gözlenebilen her kanama yada kahverengi sıvılar gelmesi düşük belirtisi değildir. Özellikle bebeğin rahime tutunması sırasında bir miktar kanama olması doğaldır. Bazı anne adayları bu durumu düşük olarak değerlendirmekte ve kuşkulanmaktadırlar. ancak doktor kontrollerinizi zamanında yaptırmanız ve olası farklılıkları doktorunuza iletmeniz yeterlidir. Ancak düşük tehdidinin önemli belirtileri arasında bu dönemden itibaren vajinal kanamaların yer aldığını unutmamanız gereklidir.

6 haftalık bebek

6 haftalık bebek

Anne Adayında Gebeliğin 6. Haftasında Gözlenen Diğer Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayı bu hafta ile birlikte mental ve duygusal yönden değişimlere başlar. Bu duygu hali değişimi hamilelik hormonlarının kanda artık yerleşmesi ile alakalı durumlardır. ayrıca anne olma psikolojisi özellikle ilk gebeliklerde annede hem bir sevinç hemde bilinmeyen yeni bir duyguyu beraberinde getirdiğinden ruhsal değişimlere hazırlıklı olmalı ve mümkün olduğunca stressiz bir yaşam tarzı belirlemelisiniz. bu konuda diğer aile bireylerinizden yardım almayı da ihmal etmeyiniz.

Bu hafta ile birlikte annede hormonal değişikliklerinin etkileri gözlenmeye başlar. Anneyi gebeliğe hazırlayan ve gebelik sürecinde salgılanan hormonlar nedeniyle anne adayında özellikle sabah bulantıları görülebilir. Mide bulantıları gün boyunca devam edebilmektedir.Aynı zamanda kokulara karşı hassasiyet, yemeklerden tiksinme bu hafta ile birlikte sıkça karşılaşılan durumlardandır. Bu belirtiler anneyi rahatsız etse de gebelik bilincini annede oluşturması ve gebe bir birey olduğunu hatırlatması açısından önemlidir. tüm bu olumsuz durumlar gebeliğin ilerleyen döneminde ortadan kalkacağı için sabretmeniz gerekmektedir.

Eğer bu dönemde mide bulantısı anne adayını aşırı derecede etkiliyorsa doktorunuz bulantı için ilaç tedavisi başlayabilir. Ancak daha önceleride değindiğimiz gibi bu dönemde ilaçları ezbere kullanmamalı ve doktorunuzun önereceği ilacı da en az seviyede kullanmanız sizin bebeğinizin yararına olacaktır.

Mide bulantısı dışında bu hafta ile birlikte baş ağrıları ve uyuşukluk yada uyuklama isteği annelerde sıkça görülen durumlardan olabilmektedir. İştah açılması, göğüs ucu koyulaşması ve göğüs hassasiyetleri bu hafta da anne adayında gözlemlenir.

Mide yanması da bu dönemde görülen diğer sindirim sistemi sorunlarından olabilir. Eğer gebelikle birlikte mide yanması şikayeti var ise doktorunuz size mide asidini azaltıcı ilaç gruplarından tedavi uygulaması yapabilir. ayrıca böyle bir şikayetiniz var ise öğünlerinizi 5-6 ya bölmeniz, asitli, yağlı ve ağır yiyecekleri daha az tüketmeniz ve baharatlı öğünlerden uzak durmanız uygulayacağınız basit tedbirlerdendir. Yemek yedikten sonra hemen uzanmamalı en az 1 saat kadar ayakta kalmalısınız.

Yine değişen hormon yapısına bağlı olarak sık sık acıkma hissi anne adaylarında bu hafta ile birlikte gözlenmeye başlayabilir. Ayrıca ileri zamanlarda bebeğin idrar torbasına yapacağı baskı sebebiyle sık idrara çıkma isteği bu hafta bazı anne adaylarında kendini gösterebilir.

Bu hafta, doktorunuz bsizi muayene ettiğinde  Papsmear testi için bir jinekolojik muayene önerebilir. Papsmear testi jinekolojik muayene esnasında rahimağzından sıvı örneği alınması işlemidir ve tümüyle ağrısızdır. Alınan bu sıvının Patoloji Uzmanı tarafından mikroskop altında incelenmesi bu bölgede ileride kanser oluşturabilecek hücrelerin görülmesini sağlayabilir ve bu incelemeyle ek olarak rahim ağzı enfeksiyonu tanısı konabilir. Tüm kadınlara yıllık olarak yapılması önerilen bu testi doktorunuz size önerdiyse yaptırmalısınız.