28 günde bir adet gören anne adayı için artık 29. gün agelmiş ve adet hala görülmemiştir. Döllenen yumurta sebebiyle adet görmeme bu hafta ortaya çıkmaktadır. Eğer gebelik gerçekleşmiş ise adet kanamasının gecikeceği hafta bu haftadır. Başka tıbbi nedenler haricinde bu hafta içeresindeki adet gecikmesi gebeliğin belirtisidir. Gebelikte 5. haftasında anne adayı kendisine düşen görevleri artık iyi bir şekilde yapmaya tam olarak başlamalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmek, fazla yorulmamak ve dinlenme zamanlarını düzenli ve iyi ayarlamak, ayrıca yaşam şeklinde değişiklikler yaparak stresli bir yaşam alışkanlığından ve stresten uzak durmak anne adayının bu haftada yapmaya başlayacağı önemli değişikliklerdir.  bu sayılanlar anne adayının hamileliği boyunca da dikkat etmesi gereken önemli olaylardandır.

5.haftaHamilelikte 5. haftada gebelik testleri (evde yapılan ve idrarda gebelik araştıran testler) artık sonucu belli etmeye başlar fakat 5. haftanın tam başında değilde 2-3 gün daha bekleyerek idrarda gebelik testi yapmak daha doğru bir sonuç vererek gebeliğin olduğu sonucunu ortaya koyacaktır. Çünkü idrarda yapılan gebelik testleri kanda beta hcg adı verilen hormon belli bir miktara ulaşmadan yapılırsa pozitif sonucu göstermeyebilir. Eğer mevcut gebeliğiniz tüp bebek yada diğer yöntemler ile oluşmuş tıbbi bir gebelik değil ise bu haftanın ortalarından başlayarak gebelik testini yapmak daha mantıklı olacaktır. Bu hafta için bilgilerimizde gebelik testi üzerinde özellikle durmamızın sebebi beklenen bir gebeliğiniz var ise normalde 5. hafta yapılan idrarda gebelik testlerinin sizi yanlış bir sonuca götürerek hayal kırıklığına uğratmaması içindir.

Bazı anne adaylarında bu haftada adet gecikmesi belirtileri gözlemlenmesine rağmen bunun yanında adet öncesi belirtiler yani kanama olacakmış gibi rutin belirtiler gözlemlenebilir. Kasıklarda sancı, karın ağrısı, göğüslerde hassasiyet, olabilir. Bu durum gebe anne adaylarının hemen hemen 5 te 1 inde gözlemlenebilir. Bu durum sağlıklı gebeliklerde de gözlenebildiğinden telaşa düşmeden sabretmelisiniz. Bu hafta içerisinde yaptığınız gebelik testi pozitif sonuç vermiş ise artık bir kadın doğum uzmanı belirleme ve rutin kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini aksatmama vaktiniz gelmiş demektir. bu haftadan itibaren bazı anne adaylarında kanama şeklinde ancak kanamadan farklı olarak kahverengi akıntı gelebilir. Bu durum bir çok annede görülebilir 2-3 gün sürebilir., ağır ve fazla bir akıntı ile birlikte ilerlemez. Ancak kasık ağrısı ile birlikte oluşan ve pıhtı gelmesi şeklinde kendini gösteren akıntılarda doktora danışmalısınız.

Hamileliğin bu haftasında embriyonun baş ve kuyruk kısmı oluşmaya başlar. Ayrıca embriyo  susam büyüklüğünü biraz geçmiş bir hacme kavuşmuştur. Bebeğin yaklaşık olarak boyu 1-3 mm yani yaklaşık yarım santim kadardır. Embriyoda bu hafta bir takım tabaka bazlı değişimler meydana gelir.Bu tabakalar ektoderm, endoderm ve mezoderm tabakalarıdır. Bu tabakalar daha sonra farklılaşarak organları, deriyi, saçları ve sistemleri oluşturmak üzere farklılaşmalar meydana getireceklerdir. anne karnındaki embriyonun artık bu haftadan itibaren önemli değişimler gerçekleştirecek uzun bir yolculuğa başlayacağı göz önüne alınırsa anne adayının beslenmesi ve önemli hayat alışkanlıklarının artık gebeliğe uygun hale gelmesi sağlıklı bir hamilelik dönemi sonuçta sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için önemlidir. Bu hafta genellikle ultrasonda görülmeye başlar.

Bu haftada doktorunuza görünmeniz iyi olacaktır. doktorunuz büyük ihtimalle size folic asit takviyesine başlayacaktır. bir vitamin olan folic asit bebek üzerinde olması muhtemel gelişim kusurlarına bağlı bir takım olumsuzluklara karşı önlem olacaktır.

Eğer anne adayı sigara kullanmakta ise sigarayı bırakması önemlidir. Anne adayının sigara içmesi bebekte önemli malformasyonlara sebep olduğu ve erken doğum, riskli gebelik etkenlerini artırdığı bilinmektedir. anne adayı eğer alkol kullanıyorsa bu durum da bebekte bazı gelişim bozuklukları ve anomalilere sebep olacaktır. ayrıca anne adayı bu haftadan itibaren çevresel etkilerden ve çeşitli zararlı diğer kimyasallardan da uzak durmaya özen göstermelidir. (Örneğin tarım ilaçları, çözücü kimyasallar vb) Bunun yanında ezbere ilaç kullanmayın, gebeliğiniz için huzurlu ve güveli bir ortam oluşturmaya başlayın.

.