HAMİLELİKTE 4. HAFTA

Bu hafta artık gebeliğin tam olarak başladığı ve oturduğu hafta olarak kabul edilir. Sperm ile döllenen yumurta yani zigot bölünerek çoğalmaya başlamış ve embriyo ismini almaya hazır hale gelmiştir. Bu hafta embriyo 2 katmandan oluşur. Bu katmanlar bebeğin tüm organ ve uzuvlarının gelişeceği katmanlardır. Bu hafta idrarda gebelik testinin sonucunun alınacağı haftadır. Eczaneden alınan gebelik testleri hamileliğin 4. haftasında sonuç vermeye başlarlar. Ancak bu aşamadan önce hamilelik testi idrarda değil bir sağlık kuruluşunda kanda yapılan testle ortaya çıkar.

anne adayı 4. haftadan itibaren artık tam olarak gebedir ve kendisine dikkat etmelidir. Özellikle doktor kontrollerini aksatmamalı, gereksiz ve reçetesiz rastgele ilaç kullanmamalıdır.

  1. hafta ile birlikte döllenen yumurta rahim içerisinde tutunmuş haldedir. Ancak bu haftadan önce rahim içerisine herhangi bir yerleşme durumu söz konusu değildir.

Embriyo yaklaşık olarak 1 milimetre boyundadır ve ultrasonda görüntü vermez. Ayrıca plesenta bu hafta ile birlikte gelişmeye başlar. Plesenta, bebeğin eşi olarak  bilinir anne ile bebek arasındaki köprüdür. Anne ile bebek besin, oksijen vb. alışverişlerini plesenta aracılığı ile yapar.hamilelikte gebelikte 4. hafta

  • Son adet tarihinden sonraki 4. hafta normal şartlarda adet görmeniz gerekiyorken,eğer gebelik gerçekleşmiş ise bu hafta adet görmezsiniz. Ama adet öncesindeki  belirtileri ve şikayetleri kısmen yaşayabilirsiniz.
  • Eğer adet görmediyseniz ve planlanan bir gebelik bekliyorsanız, sizden ve eşinizden gelen hücrelerin (yumurta ve sperm) birleşmesi sonucunda yeni bir canlı meydana gelmiştir. Bu yeni canlı, anne  ve babadan gelen genlerin  birleşmesi ve kromozomların birbiri ile karışması sonucu oluşmuş, fakat  farklı genetik bir yapıya sahip birey olarak anne karnında bundan sonraki aylarını tamamlayacak ve doğum ile birlikte gözlerini dünyaya açacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir genetik yapı (hem anne hem baba için) sağlıklı bir genetik neslin devamı için gereklidir. Yine bu sebeple,  insan vücuduna zararlı olduğu  bilinen tüm etkenler (alkol,sigara, stress, radyasyon vb. ) bu genetik yapıyı etkileyeceğinden bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.
  • İmplantasyon yani (“yerleşme”) (zigotun rahim duvarına tutunması olayı ) gerçekleştiğinde bazı anne adayları lekelenme tarzında bir kanama görürler.Bu normal adet değildir. Hiç korkmayın ve kuşkuya kapılmayın her şey yolunda yeni canlı tutunması gerekli bölgeye tutunmaya çalışıyor…Bu lekelenme tarzındaki kanama döllenmeden sonraki 3-7. günler arasında ortaya çıkar.
  • Bu arada yorgunluk, ruh halinizde ani değişimler, göğüslerde hassasiyet, uyuma isteği, bel ağrısı gibi bazı fiziksel ve ruhsal değişiklikler yaşayabilirsiniz.