HAMİLELİKTE 38. HAFTA

 

•          Bu hafta tıbben bebeğiniz ve hamileliğiniz gelişimi tamamlanmış olarak kabul edilir!

•          Doğumların %75’i, 38. ve 42. haftalar arasında gerçekleşir. Artık doğum sancıları her an başlayabileceğinden, nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. ( Gerçek doğum eyleminin en önemli özelliği kasılmaların düzenli aralıklarla olmaları! Önce daha az sıklıkta ve düzenli gelen doğum sancıları, bir evreden sonra 10 dakikada üç kez ortaya çıkmaya başlar ve her bir kasılma 50 saniye sürer. Ayrıca gerçek doğum kasılmaları dinlenerek geçmez! Şiddeti zamanla artıyor, ağrılar geçmiyor ve düzenli geliyorsa hastaneye gitme zamanı! )

•          ‘Nişan’ denilen hafif kanlı ve sümüksü akıntı, bebeğinizin koruyucu tıkacını attığı anlamına gelir. Nişanın atılmasından iki gün sonra doğum genellikle başlar.

Gerçek doğum eyleminin başladığını ve artık çantanızı alıp hastaneye gitmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız?

Gerçek doğum eyleminin en önemli özelliği kasılmaların düzenli aralıklarla oluşmalarıdır. Önceleri daha az sıklıkla ancak yine de düzenli aralıklarla gelen doğum sancıları belli bir aşamadan sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkar ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer. Gerçek doğum eylemi kasılmaları istirahat etmekle geçmez. Şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmaları karnınıza ellediğinizde rahatlıkla hissedebilirsiniz. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatle geçmiyorsa hastaneye gitme zamanıdır.