HAMİLELİKTE 33. HAFTA

 

•          Artık  Bebeğiniz bu son dönemlerde daha hızlı kilo alır. Doğuma yaklaştıkça siz de daha hızlı kilo aldığınızı fark edeceksiniz.

•          Hamileliğinizin ilerlemesine rağmen karnınız fazla büyümemiş olabilir. Eğer doktorunuz normal buluyorsa, bu sizin yapısal özelliklerinize bağlı bir durumdur.

•          El ve ayak bileklerinizdeki ve bacaklarınızdaki şişmeler normal ama bu şişmeler 2 – 3 gün içinde aniden artarsa, şiddetli baş ağrılarınız, sinek uçuşması ve şimşek çakması gibi belirtiler, karın ağrısı, bulantı veya kusma gibi rahatsız durumlar yaşarsanız ‘preeklampsi’ (gebelik zehirlenmesi) söz konusu olabilir. Zaman kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

•          Vücut dokularınız gebelik hormonları etkisiyle  sıvı tuttuğu için bu dönem elleriniz ve ayaklarınız uyuşabilir. Medyan sinir bileğin içinde yerleşik karpal tünel adı verilen bir boşluktan geçerek parmaklara ulaşır. Bu kanalın genişliği tam olarak sinirin genişliği kadardır. Dokularda sıvı tutulumu bu kanalı daralttığında el parmaklarınızda uyuşma, yanma ve elektriklenme hissi ortaya çıkabilir. Tamamen selim tabiyatlı ve gebelikten sonra ortadan kalkacak olan bu durum ileri boyutlara vardığında karpal tünel sendromu adını alır ve tedavi gerektirebilir. Tedavide genellikle el parmakları belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atele alınır.

•          Artık bebeğinizin diz ve dirsek vurmalarını ayırt edebilirsiniz. Hatta bebeğiniz döner anlamsız anlamlı hareketler yapar, Dış uyaranlara müzik Kuvvetli ışık vb. gibi tepki vermeye başlayabilir.

•          Bazen de küçük ve ritmik vuruşlar hissedebilirsiniz. Paniğe gerek yok çünkü bu bebeğinizin hıçkırıkları!