HAMİLELİKTE 31. HAFTA

 

Bu haftada sık sık rüyalar görebilirsiniz. Sebebi hamileliğinizin fizyolojiniz ve biyokimyanız üzerinde yaptığı farklılıklardır. (Uyandığınızda hemen rüyanızı not edin, yoksa saniyeler içinde unutursunuz!)

•          Sırt ve bel bölgesi ağrılarınız devam edebilir. Egzersiz ve gerilme hareketleri yapabilir, eşinizden masaj isteyebilirsiniz.

•          Gebelikte vücudunuz ‘relaksin’ hormonu salgılar. Bu şekilde bebeğinizin doğması için gerekli pelvis rahatlığını ve hareket kabiliyetini sağlar. Bu durum ileride ilgili bölgenin genişlemesi ile doğumun gerçekleşmesini sağlamak üzere değişikliğe başlar.

•          Bebeğiniz büyüdükçe göğsünüz sıkışabilir ve göğüs ağrısı yaşayabilirsiniz. Bebeğiniz ve içinde yüzdüğü sıvı arasındaki oran daraldıkça, daha önce fark etmediğiniz küçük hareketler bile rahatsızlık verebilir. Yani Artık bebeğiniz büyümekte fakat bebeğinizin yer aldığı alan sabit kalmaktadır.Bebeğiniz artık yerine sığmıyor.

•          Bebeğiniz önceki haftalarda oldukça hızlı büyüdü ve bu haftadan itibaren büyüme hızı nispeten azalacak. Beyin dokusu işlevsel gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Akciğerde surfaktan yapımı bu gebelik haftasından itibaren daha da hızlanacak.