HAMİLELİKTE 3. HAFTA

Gebeliğin henüz oluşmadığı yada ovülasyon ile dışarı atılan yumurtanın yeni döllenme ihtimalinin olduğu bu haftada gebelikle ilgili gözlemlenebilecek önemli fizyolojik değişiklikler bulunmamaktadır.

Eğer döllenme gerçekleşmiş ve anne adayının yumurta hücresi sperm hücresi ile birleşmiş ise döllenmiş yumurta büyümeye başlar. Bu büyüme yeni hücrenin bölünerek çoğalması şeklindedir.Büyüyen bu hücre kümesi artık rahim duvarına tutunmak için gerekli hazırlıkları yapmaya başlar. Döllenmiş yumurta döllendikten itibaren bölünmeye ve çoğalmaya başladığından gebelik ilerlemeye başlar. Rahim duvarına bu hücre kümesinin tutunması ile gebelik hormonu olarak bilinen HCG hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması ile birlikte artık anne adayının yumurtalıklarında yeni yumurta üretimi durur. Ayrıca kanda gebelik testinde bu HCG hormonunun varlığı araştırılır. Eğer hamilelik gerçekleşmiş ise kanda yapılan gebelik testinde HCG hormonu gözlenir ve gebelik vardır şeklinde yorumlanır.

hamilelikte 3. haftaYumurtanın Döllenmesi Nasıl Gerçekleşir?

  • Yumurtalıklardan olgunlaştıktan sonra serbest bırakılan yumurta hücresi, Fallop tüpler ismi verilen kanalda ilerlerken, mümkün olduğunca daha erken bir zamanda sperm ile karşılaşmalıdır. Döllenme işlemi gerçekleşir ve yeni bebeğin ilk hücresi oluşur. Salınan ve serbest hale gelen yumurtanın fallop tüplerinde ilerlediğinden bahsetmiştik. Bu fallop tübüllerinin saçakları ise sürekli hareket eder bir haldedir. Bu hareketli hal yumurtalıklardan serbest hale gelen  yumurta hücresini hemen içerisine alır. Fallop tüpünün içindeki saçakların ritmik hareketleriyle  yumurta hücresi , rahimin iç kısımlarına doğru ilerlemeye başlar. Daha sonra burada sperm topluluğu ile karşılaşan yumurta hücresi milyonlarca spermden en güçlü olan sadece 1 tanesi tarafından döllenir.  Eğer tüm olaylar bu şekilde gerçekleşir ve yumurta sperm ile birleşirse, yumurta hücresinin dış yapısı değişir ve artık başka hiçbir sperm o yumurta hücresine giremez.
  • Bir sperm hücresinin yumurta hücresinin çevresinde yumurta hücresininden içeriye girmek için devam eden mücadelesi yaklaşık olarak 24 saat sürer ve bu süre sonunda yumurta hücresi girecek en güçlü ve sağlam sperm yumurta hücresi tarafından içeri alınır. Yani milyonlarca spermden sadece tek bir tanesi yumurtayı döller.
  • Yumurta hücresine giren sperm ile yumurtanın kromozomları birleşir. Böylelikle yeni bir bireyin ilk adımı atılır. Bir bebeğin özelliklerinin yarısı anneden, yarısı babadan gelen bu kromozomlar ile belirlenir. Yeni oluşan canlıyı bir elma gibi düşünürsek bu elmanın yarısı anneden diğer yarısı babadan gelir ve bu yarım elmalar birleşerek yeni bir bütün elmayı meydana getirir.
  • Ayrıca bazı anne adaylarında yumurta hücresinin olgunlaştıktan sonra salınmasıyla birlikte kanama gerçekleşir.
  • Gebeliğin 3. haftasında anne vücudunda görülen en önemli değişiklikler hormonal değişikliklerdir. Bu dönemde anne adayının hormonal dengesi değişmeye başlar. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması için gerekli hormonlar ve  Erken Hamilelik Faktörü (EPF) hormonu üretmeye başlar. Bu fizyolojik değişiklikler anneyi bebeğe karşı hazırlayan ilk basamaklardır.