HAMİLELİKTE 28. HAFTA

 

•          Bu hafta gebeliğinizin  en zor dönemlerinden biri olan üçüncü trimester yani son üç aylık döneme  girersiniz. Bacak ve ayak krampları, basur, varisler, kaşıntılı karın çatlakları, cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmelerve ödemler, mide yanması-refrü, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetler bu dönemde artacaktır. Yalnız tüm bu şikayetlerinizin geçici olduğunu bilmenizde fayda var.. ( Geçici ve tedavi edilebilir durumlardır. Çözümü için doktorunuza danışın. ) Bu haftalarda eşinizin masaj yapması

sizi oldukça rahatlatabilir.

•          Soğuk algınlığı üşütme ve benzer olumsuz durumların  riskine karşı C Vitamini içeren çilek, portakal, kivi, brokoli gibi meyve ve sebzeleri bol tüketmelisiniz. Gebelik döneminde grip aşısı bir zorunluluk olmamakla beraber bu aşıyı olmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bu aşının içerdiği virüsler geçen senenin en salgın olan virüslerinin zayıflatılmış şekilleridir.

•          Bu haftada memelerinizde sıvı sızması başlayabilir. Ama başlamaması daha sonra süt veremeyeceğiniz anlamına da gelmez.

•          Rahim yukarı doğru yolculuğuna devam eder neredeyse kaburgalarınızın seviyesine ulaşır.

•     28. haftada doktorunuz sizden glukoz yükleme testi ister. Ayrıca eğer kan uyuşmazlığınız varsa doktorunuza bunu hatırlatmalısınız.