HAMİLELİKTE 27. HAFTA

•          Bu Hafta artık İkinci trimesterin (2. Üç aylık Dönem) sonudur,Bu Hafta  solunum ve uyku problemleriniz olabilir. Özellikle yattığınızda; uykuya geçiş sırasında  problemler, sebepsiz huzursuzluk, sıkıntı ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Veya  bilinç altınızdaki endişeler uykuda kabusa dönüşebilir. ( Yatmadan önce yarım saat yürüyün ve yatarken kullandığınız yastık sayısını arttırın. )

•          Rahminiz  yukarı doğru hareketine devam eder . Rahminiz göğüs kafesinize yaklaştıkça diyafram zarınıza  baskı yapar ve akciğerleriniz tam olarak hava ile dolmadığından, derin nefes almakta zorluk yaşarsınız.. Ama hormonlarınız dakikalık nefes almanızı sağlar ve bebeğinize yeteri kadar oksijen gider.

•          Batın ( Karın) çevrenizdeki kaslar zayıflar ve rahminiz büyüdükçe göbek deliğiniz dışarı doğru çıkar.( Doğumdan sonra kaybolur. ) Sizin göbek deliğinizle bebeğinizin göbek bağı arasında hiçbir ilişki olmadığından bu durum bebeğinize zarar vermez.

•          Göbek deliğinizden aşağı doğru inen çizgi belirginleşir ve indikçe kalınlaşır.( Doğumdan sonra kaybolur. )

•          Bu hafta yine düzenli ve rutin kilo almaya devam edersiniz. Ama bu durum sağlıklı bir hamilelik için gerekli!  Endişe etmenize gerek yok. ( Bu dönemde diyet yapmanız bebeğinizin tam olarak beslenmesini engelleyeceğinden, kesinlikle tavsiye edilmez.)