Hamilelikte 2 Li Test Nedir?

2’li Test Nasıl Yapılır? 2’li Testte Neye Bakılır?

 

Hamilelikte 2’li Test gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bir testtir. Bu nedenle diğer bir ismi de (11-14 testi) dir.

Ultrason ile bebeğin ensesindeki boşluk yani başka deyişle ense kalınlığı ölçülür. Ensedeki boşluğun belli bir miktarın altında olması gerekir. Bebeğin baş ile popo mesafesi de ölçülür ve anne adayından kan örneği alınır. Bu üç bilgi ile birlikte anne adayının yaşı ve kilosu da bilgisayar programına aktarılarak down sendromu risk belirlemesi yapılır. 

Bu testin sonucu herhangi bir kesinlik vermez, ancak olasılıklar ortaya konulur. Risk yüksek çıkarsa amniyosentez uygulanır. 11-14 testi bütün anne adaylarına yapılır ve önemli bir testtir, ancak 37 yaşından büyük annelere direkt olarak amniyosentez önerilen durumlar daha fazladır. Çünkü bu yaştan sonra 11-14 testi kromozom bozukluğu tespiti için yeterli gelmeyebilir. 

Lütfen test sonuçlarını internetten araştırmak veya kendiniz yorumlamak yerine mutlaka doktorunuza danışınız ve doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Çünkü bek çok etkene bağlı olarak yorumlanan bu testler yanılmanıza ve kuşkuya düşmenize yol açabilir. O nedenle genel bilgi haricinde test sonuç örnekleri ve yorumlarını sitemizde paylaşmıyoruz…

 

Amniyosentezi kimler mutlaka yaptırmalı?

 

  • Amniyosentez, kromozom veya gen durumundan şüphelenilen her durumda yapılmalıdır.
  • Daha önceki gebeliklerinde ve ailesinde hiçbir sorun yokken, mevcut gebeliğinde ikili, üçlü ve dörtlü testlerde veya detaylı ultrasonografide bebekle ilgili bir sorundan şüpheleniliyorsa, Anne adayı daha önceden kromozom veya genetik bozukluğu çağrıştıran sakat doğum yapmışsa,
  • Ailede genetik bozukluk veya kromozom bozukluğu olma ihtimali varsa ve bir genetik hastalık taşıyıcılığı varsa,
  • İleri yaş hamileliği söz konusuysa amniyosentez yapılır.