Daha önce belirttiğimiz gibi hamilelik tıbben 4. haftadan itibaren başlamasına rağmen uygulamada son adet tarihi yani yeni yumurtanın oluşmaya başladığı dönem hamilelik periyodunun başlangıcı kabul edilir. Bu sebeple 4. haftaya kadar hamilelikten tam olarak bahsedilmesi mümkün değildir. Bu sebeple 2. hafta annede herhangi bir ruhsal, fiziksel yada anne adayının hissedebileceği ölçüde bir değişiklik söz konusu değildir.  Herhangi bir annelik içgüdüsü mevcut değildir.

ovülasyon, hamilelikte 2. haftaBu hafta olan değişiklikler daha çok sizin hissedemeyeceğiniz hormonal değişikliklerdir. Bu hormonal değişiklikler yumurtanın daha kolay döllenmesi, döllenen yumurtanın yerleşeceği bölgeye hareketinin sağlanması gibi olayların gerçekleşmesinden sorumludur. son adet tarihinden itibaren 2. hafta eğer döllenme olmamış ise yumurta belli bir süre daha adet ile dışarı atılmadan döllenmeyi bekleyecektir.

HAMİLELİKTE 2. HAFTA

  • Bu haftada anne adaylarının adet periyotlarındaki gözlenen değişiklikler ortadan kalkar.
  • Anne adayının yumurtalıklarda ise salınacak yumurta hücresi gelişmeye ve değişmeye devam ederek erkek tarafından gelecek sperm ile birleşebilmek için gerekli değişiklikleri kazanmaya devam eder.
  • Bu olaylar gerçekleşirken normalde 0.15 mm çapında olan rahim zarı, eğer yumurta döllenirse döllenmiş yumurtanın yerleşmesi ve gelişimi için bir takım değişiklikler geçirmeye başlar. Belirtilen rahim zarı bu özellikleri kazanabilmek için  18-20 mm çapına kadar kalınlaşır. Eğer döllenme olmaz ve yumurta dışarı atılır ise rahim zarı bir sonraki adet döneminde bu değişimleri tekrar gerçekleştirir.
  • Son adet tarihinden sonraki 2. haftada yani hamileliğin 2. haftasında İkinci haftasının sonuna doğru olgunlaşan ve gerekli değişimleri gerçekleştiren yumurta hücresi çatlayarak yumurtalıklardan salınır. Bu olaya ovülasyon adı verilir. Ovülasyon ile yumurtalıklardan salınan yumurta artık sperm tarafından döllenmeye hazırdır. Gebelik için en uygun dönemler son adet tarihinden sonraki 2. hafta yani 14. gün civarlarıdır. Bu tarihi eczanelerde satılan ovülasyon testleri ile de tespit edebilirsiniz. ancak bazı kişilerde ovülasyon süresi ve zamanı erken yada geç olabilir.
  • Yumurta hücresinin çatlayarak yumurtadan çıktıktan sonraki 0-24 saatlik sürede sperm tarından döllenmesi sağlanmış olmalıdır. Döllenmenin tam olması ve istenen başarı sağlanarak hamileliğin gerçekleşmesi için yumurta hücresi fallop tüpleri adı verilen yerde sperm hücresini beklemeli, ve gerekli döllenme sağlanmalıdır.