HAMİLELİKTE 16. HAFTA

•          Cildinizde güneşten kaynaklanan lekeler oluşabilir. (Sebebi kandaki östrojen hormonunun pigment hücreleri üzerindeki etkisi.) Bu lekeler kalıcı değildir fakat  koruyucu  güneş ürünü kullanmanız gerekir. Ancak bu lekeler cildin derin tabakalarında oluşmuşlarsa doğum sonrası giderilmeleri için farklı ürünler kullanılması gerekebilir.

•          Bu dönemde burun kanamalarınız  olabilir. Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre %40-50 oranında artar. Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Kan miktarının bu kadar artmış olması burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtilere neden olabilir

•          Allerjik bir bünyeniz varsa allerjiniz azalır ama bazen de artabilir. (Hatta bünyenizde yeni bir allerji de çıkabilir.)

•          Bacaklarınızın arkasındaki kılcal damarlarda belirginleşmeler olur. (Varis tehlikesini önlemeniz gerekir.) Bu haftalarda bacaklarınızın özellikle arka yüzünde kılcal damarlarda bir belirginleşme hissetmiş olabilirsiniz. Bu kılcal damarlar gerekli önlemler alınmadığında sonradan tedavisi zor olan varis gelişimine neden olabilirler. Kalıtsal olarak varis geliştirme eğiliminiz olabilir, ancak siz yine de şimdiden bazı önlemler alarak bu gelişimi yavaşlatabilir veya durdurabilirsiniz.

•          Eğer bebeğinizin ‘Down Sendromu’nu belirleyici 11. ve 14. hafta testlerini yaptırmadıysanız, 16. ve 18. hafta testlerini yaptırmanız gerekmektedir