HAMİLELİKTE 14. HAFTA

•          Bu hafta, atık hamileliğiniz boyunca en rahat  olan dönem ikinci trimester (İkinci 3 aylık dönem) başlar. Artık vücudunuz hamileliğe tamamen uyum sağlar. İlk Başta görülen her türlü olumsuzluk artık azalma eğilimindedir veya bitmiştir. Hatta dışarıdan size bakanlar, dikkat ederlerse hamile olduğunuzu anlayabilirler.

•          Bu dönemde hamilelik hormonları kanda en üst seviyeye çıkar ve dolayısıyla bulantı, uyuklama hali ve  yorgunluk hissiniz azalır. (Yorgunluğunuz devam ediyorsa dinlenmeye devam etmelisiniz. )

•          Progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarda (vüudumuzda bulunan ve istem dışı kendiliğinden çalışan kas grubu) oluşan gevşeme, bağırsak kaslarında da gerçekleşir ve kabızlığa neden olabilir. ( Lifi zengin besinler yemeli ve tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz.)  Lifli besinlerden zengin beslenmeli, tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz.

•          Bu dönemde göğüs ve karnınızdaki toplardamarlar genişler ve emzirmeye uygun şekilde meme uçlarınız büyüyerek koyulaşır.