Hamilelik süreci 3 ayrı trimestardan oluşur. bunlar Birinci, ikinci ve üçüncü trimestırlardır. İlk trimester ilk 3 aylık dönemi kapsar. Yumurtanın oluşturulması, döllenmesi gibi süreçler bu trimestarda yer alır.

Normal şartlar altında gebelik süreci 40 haftalık yani yaklaşık olarak 270-285 günlük bir periyodu kaplar. Gebelik yada gebeliğin haftası araştırılırken 1 .hafta aslında bebeğin oluştuğu yani yumurtanın döllendiği hafta değildir. Tıpta gebeliğin başlangıcı olarak bir önceki adet döneminin bitmesidir. Yani yeni adet döneminin başladığı zaman yada hafta gebeliğin 1. haftası olarak kabul edilir. Eğer anne tarafından üretilen yumurta döllenmez ve adet ile dışarı atılırsa gebelik süreci burada bitmiş olur. Ancak döllenme gerçekleşir ve zigot oluşur ise gebelikte bununla beraber ilerlemeye devam eder. Yani gebeliğin 1 .haftası aslında annenin hamile olmadığı bir dönemdir. fizyolojik olarak yumurtlama evresinin başlangıcıdır. ancak tıbben gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilmektedir. Adet döngüsündeki son adet tarihi gebeliğin başlangıcı olarak bilinir , yumurtanın döllenip fiilen gebeliğin oluşmasıyla birlikte ise  gerekli uygulamalar buna göre devam eder.

hamilelik 1. haftaAncak bu dönem anne adayının yumurtlamasının erken yada daha geç olması ile değişebilmektedir. Bu tip durumlarda doktorunuz size takdiri olarak bir son adet tarihi belirler ve bundan sonraki süreçler ve gebelik takipleri bu tarih üzerinden hesaplanır.

Anne adayının yapmış olduğu hesaplaya göre doktorun belirttiği gebelik haftası arasında 2-3 haftalık bir fark mevcuttur. Örneğin anne adayı kendisini 3 haftalık hamile olarak bilmekteyken aslında 5 haftalık bir hamilelik durumu söz konusudur. Aslında hamilelik  yukarıda anlatılanlar ışığında 4. haftadan itibaren başlar ve devam eder.

HAMİLELİKTE 1. HAFTA

  • Gebelikte birinci  3 Aylık Dönem (ilk trimester) yani yumurtlama sürecinin başlangıcı, Anne adayının adet döneminin bitmesinden sonraki sürecin yaklaşık olrak ortalarına yani hemen hemen 14. güne denk gelir. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstersede genellikle adetin bitmesinden saonraki 14 günlük süre hamile kalmak ve yumurtanın döllenmesi için en ideal dönemdir.
  • Son adet tarihinden sonraki ilk hafta, anne adayının yumurta hücreleri tüplerde olgunlaşmaya ve salınmaya hazır hale gelmeye başlar . Salınan yumurta gerekli şartlar sağlandığında ve sperm ile döllendiğinde bu İki hücre birleşir tek bir hücre oluşturulur. Bu döllenmiş yumurtaya zigot adı verilir. Daha sonraki süreçte oluşan bu tek hücre bölünerek çoğalmaya başlar ve böylece gebelik meydana gelir.
  • Eğer daha öncesinde kullanıyorsanız ve bırakmadıysanız, yada gebelik öncesi süreçte doktora görünmediyseniz sigara, alkol ve benzeri  zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçmek için en uygun ve en son dönem bu dönem olacaktır. Ayrıca yine bu dönemde sağlıklı ve doğru ve dengeli beslenme alışkanlığını anne adayı kazanmaya başlamalıdır. bununla birlikte diğer çevresel ve kişisel etkenlerede dikkat etmek gerektiğinden anne adayı, stres,sıkıntı ve aşırı yorgunluktan uzaklaşmalı ve pozitif bir ruh halinde olmalıdır.
  • Önceki zamanlarda hamilelik peryodu incelenirken aylar bazında dönemler olarak incelemeler yapılırdı. Artık Tıp Literatüründe konunun uzmanları  hamilelik dönemini aylarla değil haftalarla ifade edilmesini tercih etmiştir.

.