HAMİLELİKTE 8. HAFTA

Bu hafta gebelikte mide bulantınızın normal gün içi saatlerinde de olduğunu gözleyebilirsiniz. Bebeğin organ gelişimleri devam eder. kuyruğa benzeyen çıkıntı yavaş yavaş kaybolmaya başlarken ayak ve ellerde perdeli de olsa parmak çıkıntıları belirmeye başlar. Bebeğin kalbi büyük bir hızla atmaya ve tüm bünyesine gerekli maddeleri taşımaya devam eder. Bebeğin bu haftada boyu yaklaşık olarak 15 mm civarında ulaşmıştır. her hafta yaklaşık olarak 2 kat büyümektedir. ağırlığı ise 1 gram civarına ulaşmıştır. Yüz, göz, göz kapakları, cinsiyet organlarının öncülleri şekillenmelerini sürdürür. İleride testis yada yumurtalık olarak cinsiyeti belirleyecek yapılar oluşmaya başlar. Ayrıca anne ile bebek arasında alışverişi sağlayacak olan bebek kordonu görevini yapacak hale gelmeye başlar. sabah bulantıları devam ederken anne adayında önemli bir rahatsızlık hissi oluşturmakta olan bu durum aslında gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin bir göstergesidir. Endişelenmeyin. İlerleyen haftalarda sabah bulantıları azalarak yok olacaktır.

Bebeğin iskelet sistemi taslak olarak bu hafta oluşması şekillenir ve önümüzdeki haftalarla birlikte farklılaşarak hızla değişmeye ve extremiteleri oluşturmaya başlar. Bebeğin kemikleri henüz kıkırdaksı yapıdadır. Tam kemikleşme mevcut değildir. 9. gebelik haftası ile birlikte kol ve bacaklarda diz ve dirsek eklemleri tamamen belirginleşmeye başlayacaktır.

Annede uyuklama hali ve yorgunluk, karnın şişmesi ve şişkinlik şikayetleri sıkça rastlanan durumlardır. Annede hamilelik hormonları ile birlikte metabolizmanın değişmesine bağlı olarak şişkinlikler ve karın spazmları görülebilir.

8.hafta-gebelikBu hafta itibari ile anne adayının rahmi büyümesine devam eder ve bir yumruk büyüklüğüne ulaşır. Büyüyen rahim annenin idrar torbasına yaslanır. idrar torbasına rahmin yaptığı bu baskı sonucu anne sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Daha sonraki haftalarda rahim büyümesine devam ettikçe idrar torbası üzerindeki baskı ters yönde ilerleyerek sık idrara çıkma isteği ortadan kalkacak ve ta ki gebeliğin son 3 ayına kadar idrar torbasına baskı yapmayacaktır. Hamileliğin son 3 ayında ise dahada büyümüş olan rahim idrar torbası üzerine tekrar yatarak sık idrara çıkma ihtiyacını tekrar oluşturacaktır.

Bu haftalar itibariyle önemli olaylardan birisi de plesental shift adı verilen evredir. Bebek şimdiye kadar rahimin iç tabakasına bağlı olarak gelişmesini sürdürmekteydi. fakat bu haftalar itibari ile bebeğin gelişeceği yer artık plesenta isimli yapı olacaktır. Bebek plesentaya devredilirken anne adaylarında az miktarda lekelenme yada kanama tarzı izler oluşabilir. Hamilelikle birlikte annede artan östrojen hormonu vajinal akıntılara da sebep olabilir. Ostrojen hormonu doğum yolunu mikroplardan korumak için gerekli olan ve bu bölgenin temizliğini sağlayacak olan lökore isimli salgının üretilmesini sağlar. Bu salgıyı su ve sabun gibi kimyasallar ile temizlemeyiniz.

Yalancı hamilelik olarak bilinen ihtimal artık ortadan kalktığı için eğer bu haftaya kadar herhangi bir kadın doğum uzmanına gözükmediyseniz artık mutlaka gözükme zamanınız ve haftanız gelmiştir. Bu sebeple doktora gidiniz ve muayenelerinizi sağlıklı bir gebelik süreci, doğum ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için yaptırınız.

Yalancı Gebelik Nedir? Pseudocyesis olarak tıpta adlandırılan yalancı gebelik, gebeliğin erken evre belirtilerini aynen gebelik varmış gibi gözlenmesi fakat sonuçta gebelik olmaması hali olarak bilinir.

Eğer doktorunuz gebeliğinizin öncesinde ve gebeliğin ilk haftalarında size folic asit takviyesi yaptıysa artık bu haftalardan itibaren folic asit kullanımı sonlandırılabilir. Folic asit bebekte nöral tüp defekti adı verilen olumsuz durumun oluşmasını önleme amaçlı verilen bir vitamindir. Bebeğinizin bu hafta itibari ile beyin ve omuriliğin yerleşeceği kanalın oluşumu tamamlandığından doktorunuzun önerisi ile folic asit içeren ilaçlar kullanmayı bırakabilirsiniz.

8. Hafta ve ilerleyen haftalarda annede gebeliğe bağlı olarak değişen hormonal yapı ve fizyoloji nedeniyle ciltte sebum üretimi artar ve ciltte yağlanma gözlenmeye başlar. Bu belirtiler gebeliğin ilk trimestırı ile birlikte ortadan kalkmaya başlar. bu dönemde anne adayında belirtilen hormonlar etkisiyle cilt problemleri, sivilceler vb. durumlar gözlenebilir. Hamilelik lekeleri bu dönem ile oluşmaya başlar. Çünkü annenin cildi bu dönemde sivilce ve leke oluşumu gibi etkenlere müsait hale gelmiştir. Daha sonra azalmaya ve ortan kalkamaya başlayacak olan bu cilt problemleri nadir olarak gebelik boyunca sürebilir.

Bu haftada annede görülen yada devam eden etkilerden biriside adet döngüsünün gebelik öncesi rutin döngüsünün devam edecek gibi belirtiler göstermesidir. Bazı anne adaylarında daha seyrek olarak gözlenen bu durum; Normal dönemdeki adet kanamalarına denk gelen zamanlarda kasık ve karın ağrıları gibi etkiler aynen adet olacakmış gibi anne adayında gözlenebilir. Rahim gebelik öncesi dönem alışkanlıkları bazı annelerde endişelere sebep olur. Bu durum bundan sonraki haftalarla birlikte ortadan kalkar. eğer devam ederse doktorunuza bunu belirtmenizde fayda vardır.

Bu haftalarda artan Bulantı ve kusmalara karşı fazla olmamak koşulu ile tıbbi adı rhizoma zingiberis olan zencefilli çaylardan içebilirsiniz. Kabızlık şikayetiniz var ise özellikle lifli gıdalar almaya özen gösteriniz. Artan yorgunluk hissine karşı dinlenme periyot ve sürelerinizi uzatın.