HAMİLELİKTE 7. HAFTA

Embriyo artık gözle görülür bir şekilde büyümeye başlamıştır. Alt ve üst ekstremite oluşumları yani bacak ve kol çıkıntıları iyice belirmeye başlar. bu haftadan itibaren anne adayı gebeliğini çevresi ile paylaşmaya başlar. Bebek bu hafta 7-11 mm kadar bir boyuta ulaşmış durumdadır. artık gözle görülebilir hale gelmiştir. Bebeğin kol ve bacak çıkıntıları büyümeye başlarken aynı zamanda bu haftada omurga yapısı, beyin hücreleri, karaciğer yapısı diğer yapılardan ayrılarak farklılaşmaya başlar ve ileride bu organları oluşturmak üzere farklılaşır. Kalp atımı ultrasonda dinlenebilir. Kalp hızlı bir şekilde  birkaç milimetrelik canlıya gerekli maddeleri taşımak için kasılıp gevşemeye devam eder. Önümüzdeki hafta yaklaşık olarak 2 katı büyüklüğe erişecek bebeğin kuyruk gibi görülen eklentisi de bu hafta ile birlikte küçülmeye başlayarak 5 hafta içerisinde kaybolacaktır. Ayrıca bu hafta bebeğin cinsiyetini oluşturacak yapılar oluşmaya başlar ancak bu hafta cinsiyet henüz kestirilemez. Bu hafta ile birlikte daha önce taslak şeklinde olan göbek bağı büyümeye başlar ve ileride anne ile bebek arasındaki madde alışverişi için kendisini geliştirir. Bebeğiniz hamileliğin erken döneminden itibaren amniyon kesesi adı verilen ve içi sıvı dolu olan bir kesede büyümeye devam eder. bu kese ve sıvı bebeği dış etkenlerden koruyarak gelişmesini devam ettirmesi için mükemmel bir ortam yaratır.

7.hafta-hamilelik7. hafta da ultrason görüntüsünde gebelik kesesi, rahim ve rahim iç tabakası belirgin şekilde görülür. Kese içerisindeki bebek taslağı yani embriyo net olarak gözlemlenir.

Aynı zamanda bu hafta damarlanma ve damar yapısının son sürat oluşması devam etmektedir. barsaklar, pankreas gibi organ öncülleri bu hafta ile birlikte oluşmaya başladı. Ayrıca karaciğer yapısı kemik iliklerinden kan hücreleri oluşuncaya kadar aradaki boşluğu doldurmak üzere hücreler üretmeye bile başladı.

Anne adayında bu hafta rahim önceki normal halinin 2 katı büyüklüğe kadar erişmiş durumdadır. En önemli olumsuzlukların başında ise sabah bulantıları gelmektedir. Ayrıca anne adayında bu haftalarda erken gebelik belirtilerinden bazıları hala görülmeye devam edebilir. Bununla birlikte genelde erken gebelik belirtileri azalmaya başlamıştır. Sabahları mide bulantısı anneyi son derece rahatsız ederek günlük yaşam kalitesini de aynı oranda etkilemektedir. Doktorunuz eğer bulantılarınız fazla ise size uygun olan bir ilaç tedavisi başlayacaktır. bu sebeple aşırı ve rahatsız edici boyuta ulaşan sabah bulantıları var ise hiperemezis denilen bu durum için doktorunuzdan yardım alınız.

Sabah bulantıları için yataktan kalkmadan hafifi tuzlu biküviler yiyebilirsiniz. ancak bunların gebeliğiniz sebebiyle çok tuzlu olmamasına dikkat ediniz. Aynı zamanda mide yanması yada mide içeriğinin yemek borusuna kaçarak yanma yapması yani refrü bu haftalarda anne adaylarının muzdarip oldukları diğer konulardandır. Bu nedenle günlük beslenme öğünlerinizin sayısını artırarak öğünlerinizi bölmek yararınıza olabilir. Yine bu şikayet ile doktorunuza başvurduğunuzda mide yanmasına karşı gebelikte kullanabileceğiniz ilaç önerisinde bulunacaktır. Sıvı tüketimlerinizi de midenizi tam olarak dolduracak şekilde değil parça parça ve sık aralıklarla almaya özen gösterin. Sigaradan ve sigara içilen yerlerden hem kendi sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı için uzak durunuz.

Bu hafta gebelik hormonları kanda tamamen yer almaya bununla birlikte günlük yaşantınızda farklılaşmalara ve fizyolojik açıdan değişmelere sebep olmaya başlar. Depresyon eğilimi yada depresif haller meydana gelebilir. böyle durumları çevrenizin, ailenizin ve eşinizin yardımı ile aşmaya çalışınız. Dikkat edilmesi gerekli bir diğer nokta da anne adayının istirahat ve dinlenme aralıklarıdır. Dinlenmenizi ihmal etmeyiniz.

Anne adayı beslenmesinde mineralce zengin besinlerle beslenmeye devam etmelidir. Çok ağır yiyecekler, aşırı tuzlu yiyecekler, aşırı kalorili gıdalardan kaçınmak mantıklıdır. En doğru ve sağlı beslenme şekli tüm besin öğelerinden yeterli miktarda tüketmektir.