Hamilelik ve Sigara…

HAMİLELİKTE SİGARA KULLANILMASININ ZARARLARI…

Bebeğiniz İçin Sigaraya Veda Edin…

Bu bölümde diğer bölümlerdeki gibi eğlenceli ve mutlu bir tablo çizmeyeceğiz… Hatta sigara kullandığınız için sizi suçlayacağız. Çünkü ne kendinize ne de bebeğinize hiçbirşekilde bilerek zarar verme hakkınız yok.Günümüzde sigaranın sağlığa zararlarını bilim tıp ve bütün otoriteler artık tüm çıplaklığı ile ortaya koymuş durumda. Peki içtiğiniz tek bir sigaranın içerisindeki 3000’e  yakın zararlı ve yabancı maddenin, doğrudan karnınızdaki bebeğe olumsuz etki  ettiğini siz bilmiyor musunuz? Tabiki biliyorsunuz ve konuya hakimsiniz. Uzmanlar anne adaylarını özellikle uyarıyor; dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek için hiç vakit kaybetmeden, sigaraya elveda demelisiniz. Hatta sadece sigaraya veda etmekle de kalmıyor,sigara içilen ortamlara ve başkasının içtiği sigara dumanına bile veda edeceksiniz.

Hamile bir anne adayı olarak bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi en büyük önceliğiniz ve hedefiniz… Bunun için beslenmenize dikkat etmeli, doktor denetiminde hamileliğinizin seyrini takip etmeli ve tüm zararlı alışkanlıklarınızdan mümkün olan en kısa zamanda kurtulmalısınız. İnsan bünyesine en zararlı etkenlerden  biri olan sigara ve sigaranın dumanı, içerdiği zift,katran, nikotin, karbon monoksit, kurşun ve sayamayacağımız diğer zehirli birçok maddenin direkt olarak üst solunum yollarına, buradan bronşlar ile akciğerlere ve sonrasında kana ulaşmasıyla, başta solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organlarına zarar verir.

Sigaranın bilinen bu zararlı etkileri kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayrılır. Kısa vadeli olumsuz etkiler, sigara içildiği anda vücuda giren nikotin ve karbonmonoksitin yarattığı anlık etkilerdir. Nikotin bronşları ve damarları kasar; vücuda daha az oksijen pompalanmasına ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Tek bir sigara içerek ya da sigara içilen ortamlarda bulunarak, bebeğinize daha az kan ve daha oksijence fakir kan gitmesine neden olursunuz. Bu durum sizin kanınıza ihtiyacı olan bebeğinizi olumsuz etkilemeye ve bebeğinizde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olur.

Uzun vadede ise sigara; içinde bulunan katranın, ziftin akciğerlere sıvanması kronik bronşit gelişimine, kurşun gibi zehirlerin solunum yolunu döşeyen hücrelerde anormal değişiklikler göstermesine ve kanser riskinde önemli oranda artışa, toksik maddelerin damarlarda yaptığı hasarlar neticesinde damar sertliğine ve kalp ve dolaşım rahatsızlığı risikine neden olur.

Sigaranın Gebelik ve Bebek Üzerindeki Etkileri

Sigara kullanan anne adaylarında  aşağıdaki risklerin oluşması kaçınılmazdır.

•          Düşük ve düşük riski

•          Erken doğum

•          Erken membran rüptürü (su kesesinin erken açılması) Gebelik suyunun erken boşalması

•          Düşük doğum ağırlıklı  bebek  dünyaya getirme

•          Hamilelikte kanama riski ve kanama eğilimi

•          Hatta Bebeğin anne karnında ölmesi

•          Bebeğin yeni doğan döneminde ölmesi ve gebelik sonrası ölümler

•          Solunum problemleri nedeniyle doğumun ikinci evresinde etkin ıkınamama ve buna bağlı vakum ve sezaryan ile doğum ihtimali

•          Lohusalıkta süt miktarının azalması, anne sütünün doğum sonrasında yetersiz gelmesi

•          Sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici özelliklerinin azalması,Anne sütünün beklenen efsanevi özelliklerinin azalması

•          Bebeğin yakınında sigara içilmesi bebekte pnomoni ,bronşit ve akciğer-solunum  hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Bütün bu olumsuzluklar, günde 10-20 sigara kullanan annelerde artış gösterse de, tek bir sigaranın, hatta sigara dumanının bile bebeğinizin oksijen alışını önemli oranda azalttığını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

 

Peki Sigarayı Nasıl Bırakacağım?

•          Sigarayı bırakmak pek çok tiryaki için zordur ve bir anne adayı olarak bu konudaki en büyük motivasyonunuz ise, herşeyden çok sevdiğiniz bebeğiniz olmalı.

•          Yabancı birinin bebeğinize zehir vermesi düşüncesi bile sizin için dayanılmazdır.

•          İçtiğiniz her sigara ile bebeğinize bu zehiri verenin kendiniz olduğunu unutmayın. Sigarayı bırakmak için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

•          Kendinize güvenin ve sigaraya olan düşkünlüğünüzden ziyade bunun zararlarına odaklanın.  

•          Ailenizden, eşinizden ve dostlarınızdan destek isteyin. Hatta eşinize sigarayı beraber bırakmayı teklif edin. Bebeğiniz doğduktan sonra onun da ev içinde kesinlikle sigara içmemesi gerektiğini hatırlatın.