Hamilelik ve Bebeğin Cinsiyeti

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN CİNSİYETİ NASIL, KAÇINCI HAFTALARDA ANLAŞILIR?

 

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Hamilelikte bebeğin cinsiyetinin tespiti eşey organlarının gözlemlenmesi ile gerçekleşir.Gebelik  döneminde bebeğin kız mı erkek mi olduğunu belirlemek için ultrason muayenesi yapılır. Bir bebeğin cinsiyeti daha hamileliğin başından itibaren genetik olarak bellidir ancak bunun dışarıdan gözle veya ultrasonla bakılarak belli olması için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması ve eşey organlarının farklılaşmasını tamamlaması gerekir. Ultrason ile bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiğinde yani 13 hafta civarında anlaşılsa da bu her zaman mümkün olmaz genellikle 16-17 haftalarda bebeğin cinsiyeti daha net belirlenir. Hamilelikte 19. haftaya yaklaştıkça cinsiyet en net şekilde gözlemlenir. Nadiren de olsa bebeğin cinsiyetini belirlemede yanılmalar olabilir, bir ay sonraki ultrason incelemesinde cinsiyet farklı görülebilir. Bu durum genellikle erkek bebeğin penisinin izlenmemesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma pek olmaz çünkü penis gözlemlenmiştir. Ancak kız denilen bebeklerde yanılma çok daha fazladır. Bunun nedeni ise penisin görülememesi bebeğin kız olduğu yanılgısını yaratabilir.

 

Ultrason dışında hamilelik sırasında amnosentez (anne karnından amnion suyu alınması) veya, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle yapılan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti kesin olarak izlenir. Bu incelemelerde dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısına bakılır.

 

Bunların dışında evde cinsiyet belirleme testleri üretilmiştir. Bu testler %80 oranında doğru cinsiyeti belirleyebilse de bazı sakıncalarından dolayı önerilmemektedir ve bazı ülkelerde yasaklanmaktadır.