HAMİLELİK NASIL GERÇEKLEŞİR?

Nasıl Hamile Kalınır?

Hamilelik  Nedir?

Hamilelik: Dişi üreme hücresi yumurta ile, erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme organlarından olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurta hücresi zarından içeri girerek yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin meydana gelmesidir..

Hamilelik, normal bir biyolojik olaydır.

Fakat, gebelik durumunda hemen hemen bütün vücut sistemleri etkilenir. Annenin vücudu yeni bir canlıyı meydana getirmek için fiziksel ve hormonal değişikliklere uğrar.Bu nedenle hamileliğin  takibinin ve gebe kişinin bu süreçte bakımının büyük önemi vardır.

 

Hamileliğin Oluşumu

Gebe kalmak için en uygun zaman, iki adet kanamasının ortalarına rastlayan günlerdir. Yani yaklaşık olarak 13-15. Günlerdir.Bu günlerde kadının yumurtalıklarından bir tek yumurta olgunlaştırılarak dışarı verilir ve bu yumurta hücresi ortalama iki gün yaşar.  Bu sebaple kadın, iki adet kanamasının yaklaşık ortalarına rastlayan yumurtlama gününün 3 gün öncesi ve 2 gün sonrasında hamile kalabilir. kalabilir.

İlişki sırasında kadının haznesine boşalan erkek tohum hücreleri (spermler), hazneden rahimiçine doğru hareket ederler. Kadının yumurta hücresiyle spermler tüplerde karşılaşırlar. Spermlerden sadece bir tanesi yumurtayı dölleyebilir. Erkek tohum hücrelerinin (spermlerin), kadın vücudunda yaşama süreleri yaklaşık 3 gün olduğundan bu süre içerisinde bir daha cinsel ilişki olmasa da yumurta döllenebilir.

Döllenmiş yumurta değişmeye başlar ve tüplerde ilerleyerek 5-6 gün içinde rahmin içine gelir, rahmin kalınlaşan iç tabakasına yerleşir, sonra bu tabakaya gömülerek gelişmesini sürdürür.

Yumurtanın spermle birleşmesi ve rahmin içine yerleşmesi, adet görmeyi durdurur. Yani döllenmiş yumurta artık dışarı atılmak üzere değil gelişmek üzere ilgili yere gider. Hamilelikle ilgili değişiklikler bu süreçten sonra ortaya çıkmaya başlar.
Döllendikten sonra yumurtaya ne olur?

Döllenmiş yumurta 0.1 mm çapındadır. Bir iki gün içinde yumurta 2, 4, 8 ve 16 hücreye bölünür. Döllenmeden 4 gün sonra 0.3 mm çapında morula adı verilen bir hücre topu haline gelir. Morulanın içinde sıvı birikerek blastosist adı verilen yapı oluşur. Döllenmeden 5 gün sonra yumurta rahme ulaşır.