Hamilelik Nasıl Anlaşılır…”Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?”

 

Acaba Hamile miyim?

 

Annelik; Doğadaki en güzel duygulardan, heyacanlardan ve mutluluklardan birisidir. Hele o annelik içgüsü ,annelik duygusu başladığında tarif edilemez bir duygu ve haz sizi kaplayacaktır.

Hamileliğin başlagığına dairr en temel göstergelerden birincisi beklenen adetin gecikmiş olmasıdır. Eğer yumurda spermle birleşmişse artık o yumurta diğer seferlerdeki gibi dışarı atılmaz ve gelişmesine başlar. Fakat  adet gecikmesi mevsime bağlı farklılıklar ,çeşitli kişisel ve çevresel  nedenlerden dolayı da meydana gelmiş olabilir.(örneğin mevsim  geçişleri, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri vb.)  Ancak adet gecikmesi uzun zamanlar almışsa artık hamilelik olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında  adetin miktarı ve adetle birlikte görülen  belirtilerde farklılık varsa gebelik durumu söz konusu olabilir.

Hamile olduğunuzu anlayabileceğiniz bir başka yol ise göğüslerinizde oluşabilecek muhtemel değişiklerdir. Göğüslerinizde dolgunluk, hassasiyet, göğüs uçlarında koyulaşma, sertliğe benzer yapı ve meme başında karıncalanma hissi gibi durumlar hamile olduğunuzla ilgili belirtiler olabilmektedir. Göbek seviyesinin  alt kısmındaki dolgunluk şişkinlik ve hassasiyet de hamilelik belirtisi olarak kabul edilebilir.

Halk arasında da en çok bilinen hamilelik belirtisi olan bulantı ve kusmayla birlikte normal olmayan yorgunluklar, uyku ve uyuklama hali  ve baş dönmesi gibi şikayetler  hamilelik belirtilerindendir.

 

Çok sık idrara çıkma ihtiyacı ve genital bölgede hassasiyetlerin artması da hamilelik durumunu belirtebilir..

Bu belirtiler hamilelik ihtimalini işaret etmekle  birlikte aslında tıbbi anlamda hiç bir geçerlilik taşımazlar. Bu bahsettiğimiz durumlar çevresel ve bireysel sebaplerden ötürü  de  kolayca ortaya çıkabilirler. Kesin bir hamilelik tanısı için mutlaka doktorunuz gözetiminde gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu gebelik testleri hamileliğin ilk dönemlerinde kandan yapılan testlerde daha sonra ise eczanelerde satılan ve idrardan yapılan testlerlerdir. Kandan yapılan gebelik testleri mutlak suretle bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır.

Zamanlarına göre hamilelik belirtileri:

Hamilelik başlangıcından itibaren: Adet gecikmesi ve kesilmesi.

2-8 hafta sonra: Bulantı, kusma, yorgunluk, uyku eğilimi, baş dönmesi.

6-8 hafta sonra: Sık idrara çıkmak, memelerdeki ve karındaki değişiklikler.

Not: Hamilelik döneminin tıbbi başlangıcı adet döngüsünün 14. Günüdür. Bu nedenle sizin hamilelik hesabınızla doktorunuzun hamilelik hesabı arasında 2 hafta oynemaktadır.

 

Gebelik testleri:

İdrardan yapılan gebelik testleri

İdrar yapılan testler hem evde hem de laboratuarlarda yapılabilen  hamilelik testleridir. Ancak eczanelerden satın aldığınız  basit idrar testleriyle yaklaşık %50’ler seviyesinde doğruluk sağlanabilmektedir. Laboratuar ortamındaki idrar testleri ise adet gecikmesnin beşinci günnüden itibaren güvenilir sonuç verir. Bu testler düşük hormon seviyelerini tanıyabildikleri için hazır testlere göre daha güvenilirdir.

Kan Testi:

Kan testinde adet gecikmesi veya çeşitli başka gebelik belirtileri beklenmeden kesin sonuç öğrenilebilir. Laboratuar ortamında yapılan kan testi kesin sonuca yakın sonuç verir.

 

Ultrasonla gebelik tanısı:

Adet gecikmesi bir haftayı geçtikten sonra vajinal ultrason ile hamilelik teşhisi konabilir.  Karından bakılan ultrason işlemi için ise adet gecikmesinden 10 gün sonrası beklenmelidir. Ancak bu şekilde kesin sonuç elde edilebilir.