HAMİLELİKTE VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU

 

Hamilelikte oluşan vajinal mantar enfeksiyonuna Candida Albicans varyetesinden bir micro organizma olan mantar neden olmaktadır. Bu mantar vagina bölgesine yerleşerek enfeksiyon oluşmasına neden olur. Hamile anne adaylarında hamile olmayanlara göre daha sık vaginal mantar enfeksiyonları gözlemlenmektedir.

 

Hamilelikte Vaginal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri Nelerdir?

 

Hamilelikte görece olarak zayıflayan bağışıklık sistemi ve artan hamilelik hormonlarıdır. Bunun yanında bazı çevresel nedenlerde mantar enfeksiyonu oluşum sürecini hızlandırırlar. Vajinal mantar enfeksiyonlarının oluşumunda sıcaklık ve terlemenin de etkisi olduğu için özellikle yaz mevsiminde daha sık görülür… Anne adayının eşinde de mantar enfeksiyonu veya mantar etkeni var ise cinsel ilişki yoluyla hamileye mantar enfeksiyonu bulaşabilmektedir..

Öte taraftan gebelik süresince anne adayı stressden uzak durmaya çaba göstermeli ve kendisini çok fazla yormamalıdır. Çünkü bu etkenler de hamile kadınlarda vücut direncinin zayıflamasına yol açarak vajinal mantar enfeksiyonu oluşumunu tetikleyebilmektedir.

 

Özellikle yaz aylarına denk gelen hamileliklerde,  yazın kullanılan havuzlarda, klor etkeninden dolayı, uzun süre ıslak kalan bölgede mantar oluşumu gözlemlenmektedir.

 

 

Hamilelikte Vaginal Mantar Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

 

Genital Bölgede aşırı kaşıntı,  beyaz renkte akıntı, yanma ve  ağrı hissi, cinsel ilişkide ağrı gibi şikayetler görülür. Bu tip durumlar hamilelikte mantar enfeksiyonun habercileri olabilir. Ayrıca mantarın oluştuğu  bölgeye idrar değerse yanma oluşur.

 

 

Hamilelikte Vaginal Mantarı Nasıl Önleriz?

1. Genital bölge özellikle kuru tutulmalıdır.

2. Pamuklu iç çamaşırları giyinmeye özen göstermelidir.

3. Özelikle yaz aylarında sıkı kıyafetler giyilmemeli, rahat bol kıyafetler tercih edilmelidir.

4. İç çamaşırları sık aralıklarla değiştirilmelidir

5. Yazın havuz veya denizden sonra ıslak kıyafetlerle uzun süre kalmamalıdır.

6. Başkalarına ait kıyafetler ve iç çamaşırları giyilmemelidir.

7. İç çamaşırları oldukça sıcak suda yıkanmalıdır. İç çamaşırlarını kaynatmak da faydalıdır.

 

 

Hamilelikte Görülen  Vaginal Mantar Enf. Tedavisi

 

Hamilelikte mantar enfeksiyonu teşhisini mutlak suretle doktor koymalıdır.Kulaktan duyma bilgiler veya internet araştırması bunun için yeterli değildir. Teşhis konduktan sonra fitil, krem ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavisi yapılır.