HAMİLELİK İÇİN EN UYGUN YAŞLAR…

İdeal Hamilelik Yaşı…

İnsan bünyesinin yeni bir insan dünyaya getirmesi için fizyolojik olarak ideal yaslar 18-34 yaş aralığı diyebiliriz. Ancak her kadının yaslanma periyodu ve yaşlanma dönemindeki fizyolojik yapısı farklı şekilde işlemektedir. Bazı kadınların bünyeleri erken yasta kronik hastalıklarla, sinir hastalıkları ile ve daha birçok çevresel ve genetik nedenle erken yıpranabilirken, bazı kadınlar ise daha ileri yaşlara kadar sağlıklı ve fizyolojik olarak daha yıpranmamış bir yaşam sürdürebilmektedirler. Genel olarak toplumda yapılan  araştırmalara bakacak olursak 30 lu yaşlardan sonra gebe kalma oranı  yavas yavas düşmeye başlamaktadır. 35-37 yaş aralığından sonra bu düşüş daha da  belirgindir. Hamilelik için ileri yaş olarak kısaca 35 li yaşların ilerisi diyebiliriz.

 

Tıbbi olarak son adet görme dönemine kadar her kadın bireyin, hamile kalma şansı vardır. Aslında, istediğiniz yaşta çocuk sahibi olabilmeniz tıbben ve teorik olarak olasıdır. Fakat en ideal hamilelik  yaşı 20 ile 35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra hamile kalma oranınız giderek azalır. Bu sebeplerden dolayı, ilerleyen yaşlarınızda her zaman hamile kalmanız mümkün olmayabilir.

 

Hamile kalabilme oranınız hem doğal yollarla hem de tüp bebek uygulamalarında yaşınızın artmasıyla birlikte azalır. Aylık hamile kalma oranı, ideal yaş grubunda aylık yüzde 20 dolaylarındadır. Tüp bebek uygulamalarında, kadınlarda bu oran 35 yaşın altında yüzde 44 iken, 40- 42 yaş grubunda yüzde 22- 23 ve 42 yaşın üzerinde hamile kalma oranı ise yüzde 10- 12 civarındadır. Bu rakamlardan da net olarak görebileceğiniz gibi yaşınızın artması ile hamile kalma oranınızda düşme gözlenir. Burada, belirleyici olarak rol oynayan sizin yaşınızdır. Eşinizin de yaşı çocuk sahibi olmada önemli olmakla birlikte, belirleyici olarak rol oynamaz.

 

GEÇ YAŞTA ÇOCUK SAHİBİ OLMAK RİSKLİ

 

Geç yaşta çocuk sahibi olma ile ilgili riskleri iki gruba ayırabiliriz:

 

-İlk olarak, hamile kalabilme aşamasına kadar olan riskler

-İkinci olarak da, hamile kaldıktan sonra oluşabilecek risklerdir. İlerleyen yaşınız ile birlikte hamile kalmanız zorlaşır ve yardımcı üreme yöntemlerine ihtiyaç duyarsınız

 

Yaşınızın ilerlemesi ile birlikte yumurta sayınız azalır, kalitesi bozulur, döllenme oranınız ve nihayetinde embriyonuzun rahminize yerleşme oranı düşer. Aslında hamileliğinizi meydana getirecek olan parametreler, vücudunuzda yaşınızın ilerlemesi ile beraber ortaya çıkan fizyolojik değişikliklere uyum sağlar, yani bir yaşlanma sürecine girer. Hamileliğinizle birlikte vücut ağırlığınız, kan hacminiz, kalp atım sayınız, akciğer solunum kapasiteniz ve böbreklerinizin kan süzme kapasitesi artar. Bunların hepsi de ilgili organ sisteminize ek yük getirir. İlerleyen yaşınız ile beraber, bu değişiklikleri tolore etmeniz daha güç olur. İlerleyen yaşınızda, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve kemik erimesi gibi sistemik hastalıklarınız da daha sık görülebilir. Ayrıca, anne yaşı ile beraber özellikle down sendromu gibi bebeği ilgilendiren kromozomal anomalilerin görülme sıklığında artış meydana gelmektedir. Bu açıdan da ileri yaş hamileliklerinde, doktor takiplerinin daha hassasiyetle yapılması gerekir.