HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Çoğu  kadın günümüzde  hamile olduğunu hemen anlayabilmektedir. Gerek bilimin ve testlerin gelişmesi gerek internetin yaygınlaşması bunda önemli rol oynamaktadır. Çünkü gebelik belirtileri, çok az istisna ile birlikte  çoğu kadında aynı şekilde gözlemlenmektedir.

Hamilelik Belirtileri

Hamile olduğunuzu daha tam olarak bilmeden önce, bünyeniz gelişmekte olan embriyoyu (embriyo: erkekden gelen sperm hücresi ile birleşen yumurta hücresine yani döllenmiş yumurta hücresine verilen isim) desteklemek için önemli değişiklikler geçirmeye başlamış olur. Bu dönemde Östrojen, progesteron ve HCG gibi gebelik hormonlarındaki yükselmeler yeni döllenen ve yerleşen yumurta için besleyici ve korunmuş bir ortam meydana getirmek  üzere çalışmalara başlayacaktır..

“Hemileliğe  ait ilk şüpheler daha adet gecikmesi olmadan gözlemlenebilir. Hamileliğin ilk  belirtileri genellikle bulantı, yorgunluk, vaginal akıntıda artış veya göğüslerde hassasiyet hissidir. Bunlar gebelik hormonları etkisiyle vücutta oluşan değişikliklerdir. Meme başının renginde koyulaşma olur. Başka sebeplerle de adet gecikmesi olabilirse de genellikle bu bulgularla birlikte adet gecikmesi de var ise hamilelik olasıdır.

Hamilelikte oluşan ve gözlemlenebilir değişikliklerin bazıları da baş dönmesi, hormon farklılıklarına bağlı artmış idrara çıkma isteği, aşerme veya bazı gıdalara, bazı kokulara, sigara dumanı ve alkole karşı tiksintidir. Hamileliğe  ait bir diğer belirti de normal vücut sıcaklığındaki  değişimlerdir

Beklenen ve rutin adet zamanına yakın vücut sıcaklığında  düşme gerçekleşmez ve yüksek kalmaya devam eder. Bazen de gebeliğe rağmen, genellikle lekelenme tarzında olan ancak normal adet olmayan az bir kanama gözlenebilir.

Bu dönemlerde eczanelerden alınan ve idrardan yapılan gebelik testlerinde yanlış sonuçlar çıkar.İlk dönem gebelik testleri için sağlık kuruluşunda yapılan kan testleri kesin sonuç verir.

Yorgunluk: Hamilelik öncesine göre  çoğu anne adayı kendini daha yorgun hisseder. Bu, hamilelik hormonlarından olan Progesteron seviyesinin kanda yükselmesi nedeniyledir.

Mide Bulantısı: Genellikle erken hamilelik döneminde, özellikle 6 ila 12. haftalarda ve daha çok erken saatlerde, bazen öğleden sonra ya da tüm gün dboyunca bulantı hissedilebilir. Sebebi ise 3. aydan sonra tekrar düşmeye başlayan gebelik hormonu olan HCG’nin kan seviyesinin yükselmesidir. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, mide bulantısından şikâyetçi olan anne adaylarının  gebeliği daha nadir olarak düşükle sonuçlanıyor. Yani gebelikte mide bulantısı tamamen tıbbi bir durum.Ancak çok aşırı olması halinde semptomları gidermeye yönelik ilaçları doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Baş dönmesi: Yorulma ve mide bulantısının yanında, hamilelikte tansiyonun ani düşmesi ile meydana gelen (Mesela ani kalkma ile) baş dönmesi ve gözlerde kararma da olabilir. Uykusuzluk bu şikayetleri şiddetlendirir. Kan dolaşımını hamilelikte  düzenlemek  için hareket ve gerekli miktarda yürüyüşler yaparak perifer toplar damarları çalıştırmak önemlidir.

Aşerme: Belirli gıda veya içeceklere karşı aşerme olabilir. Bazen daha önce hiç öncelikli olmayan gıdalara karşı aşırı istek duyulabilir. Çok daha farlı olarak bazı yiyecek ve kokulardan aşırı tiksintide meydana gelebilir.

Vaginal Akıntı: Gebelikteki hormon değişimlerinin bir başka etkisi de artmış akıntı olabilir. Bu durum hormonların etkisi ile vajinal bölgenin gevşemesi ve dolaşımının artmış olmasına bağlıdır. Bu vajinal akıntının renksiz veya beyaz, kokusuz ve ağrısız (Mesela cinsel ilişkide) olması kaygılanacak bir şeyin olmadığını gösterir.

Gebelik Hormonlarna Bağlı Olarak Görülen Değişiklikler

Ciltte:  pigmentasyonda yükselme ve sivilce oluşumu ya da mevcut sivilcelerin artması.

Kalp ve dolaşım sisteminde: Kan hacminde artma ve buna bağlı olarak kanın yoğunluğunun azalması, kalp çarpıntısı, ilk 6 ayda kan basıncında düşme, azalmış damar basıncı ve buna bağlı varis oluşumuna eğilim ve pıhtılaşma riski.

Boşaltım sisteminde: Böbrekteki artmış dolaşım ve idrarda şeker yükselmesi nedeniyle idrar yolları iltihabı görülme sıklığında artma.

Sindirim sisteminde: Hormonların etkisiyle midede ekşime ve kabızlık sık görülür. İlerleyen dönelerde rahim büyümesine bağlı olarak bu şikayetler artabilir

Ağız boşluğunda: Artmış Kalsiyum ve Flor mobilizasyonu, pH’ nın düşmesi ve buna bağlı olarak dişte çürük oluşumunda hızlanma.

 

Hamilelik dönemi ortalama 40 hafta, yani 9 AY 10 GÜN devam eden bir süreçtir. Tıbbi olarak hamilelik başlangıcınızı hamile kaldığınız adet döngünüzde (adet döngüsü üreme çağında olan bir kadının bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan süreci tanımlar) gördüğünüz adetin ilk günü belirler. Bu nedenle gebeliğinizin birinci haftası aslında henüz hamile olmadığınız bir dönemdir.

 

Hamile kaldığınız tarihi net olarak hatırlayamayabilirsiniz, fakat Son Adet Tarihinizin ilk gününü daha kolay hatırlarsınız. Bu nedenle doktorlar sizin hamileliğinizi takip ederken hesaplarımızı sizin son adet tarihinizin ilk gününe göre yaparlar.

 

Not: “Gebelik” kelimesi daha çok doktorlar, “hamilelik” ise anne ve baba adaylarınca kullanılan bir kelimedir. Sitede her iki kelime beraberce kullanılmıştır.

 

Tıbbi gebelik haftası Son Adet Tarihinizin ilk gününe göre hesaplanır. Gebelikte yapılacak testler, sizde ve bebekte ortaya çıkan değişikliklerin yorumlanması ve muhtemel doğum tarihiniz her zaman Son Adet Tarihinize göre hesaplanır.

 

Tıbbi gebelik haftası hesabı yumurtlamanın adet döngüsünün 14. gününde olduğunu var sayar. Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) veya daha geç (geç yumurtlama) olabilir. Bu tür durumlarda daha ileri gebelik haftalarında suni bir Son Adet Tarihi oluşturularak takibin bu tarihe göre yapılması gerekebilir.

           

Sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı doktorunuzun belirttiği gebelik haftasından iki hafta geridedir. Siz doktorunuza örnek olarak “ben tam olarak ne zaman hamile kaldığımı biliyorum ve buna göre 3 haftalık hamileyim” şeklinde yorum yapabilirsiniz ancak siz aslında bu verilen örnekte tıbben 5 haftalık hamilesiniz.

 

Son adet tarihi hesabına göre gebelik ortalama 40 hafta sürer. Bu sürenin ay karşılığı 9 Ay 10 Gündür. Gebeliklerini aylarla ifade etme eğiliminde olan anne adaylarının bazıları bir ayın 4 haftadan, yani 28 günden daha uzun olduğunu göz ardı etmekte ve yine doktorlarının hesaplarıyla kendi hesapları çelişmektedir.

Bütün bu değişimler gebeliğin varlığına dair kesin olmayan bulgulardır. Günümüzde gebeliğin teşhisi kanda gebelik testi ile beklenen adet gününe 3-4 gün kala ve ultrason görüntüleri ile adet gecikmesinden bir hafta sonra kolayca konulabilir.