Hamileliğin 2. Ayı…

Özellikle sabah kalktığınızda erken saatlerde bulantı ve kusmalarınız, sık sık idrara çıkma isteğiniz artar. Hamilelik dönemi hormonları  yüzünden bunalımlı ruh halinde bulunabilirsiniz.

 

Hamileliğin 2. Ayında Annedeki Değişiklikler:

 

– Gebeliğin bu döneminde göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet ,göğsün uç kısımlarında koyulaşma görülür.

 

 Fetus  gelişimini sürdürür ve kana daha çok hormon salgılar.

Genital organ  civarındaki dokularda bebeğin beslenmesini sağlayacak damarlar hafif mavimsi olarak gözlemlenir.

Anne adayı kendini daha yorgun ve halsiz hissedebilir.

Anne adayını rahatsız edecek derecede kusma veya sabah erken saatlerde görülen mide bulantıları olabilir.

Kabızlık, sık sık idrara çıkma, midede yanma hissi, hazımsızlık, yiyeceklere karşı çok fazla  istek veya isteksizlik, uyuyamama-uyku bozuklukları gibi olumsuzluklar olabilir.

Kan hacminiz normale göre artar, hamileliğin sonunda bebeğin ihtiyacı olan kanı  karşılamak için normal kan hacminiz yaklaşık %50 oranında artış gösterir.

Arada sırada  baş ağrılarınız olabilir, baş dönmesi veya fenalaşma gibi şikayetler yaşayabilirsiniz.

Karnınızda büyüme başlar ancak gözle görülür düzeyde değildir. Bu dönemde çok belirgin bir  kilo artışı gözlemlenmez. Rahim büyümesine devam eder . Bu büyüme esnasında  karında  kramplar, kasılmalar ve sancılar olabilir.

Aşırı sinirlilik, sürekli ağlama isteği, aşırı duygusallık, korku, sevinç , üzüntü  hissedebilir, mantıksız hareketler  ve duydu durumlarında bulunabilirsiniz. Bunlar kanda artan gebelik hormonlarının etkileridir.

Bebekte Gözlenen Değişimler…

– Bebeğin böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlamıştır , bebeğin kalbi dakikada yaklaşık 150 kez atmaya başlar. Sinir sisteminin temeli olan beyin ve omurilik bağlantısı oluşmuştur. Hipofiz bezi şekillenmiştir. Gerçek  organ ve sistemlerin minyatür halleri ve temelleri büyük oranda gelişmiştir. Bu dönemler Organların  gelişimi açısından  kritik bir  öneme sahiptir.

– El, ayak parmaklarında, dizlerde  ve dirseklerde  gelişme başlar, bacakları uzar, kolları gelişir ve eller  bilekten esnemeye  başlar.

– Kemikleri sertleşir  ve  kıkırdak dokuları oluşmaya başlamıştır.

– Yüz özellikleri belirginleşir. Gözleri ve  göz kapakları ve burun delikleri şekillenmeye başlamıştır.

– Embriyo ikinci  ayın sonlarına doğru fetus adını almaktadır. Fetus çok fazla  yer değiştirir, ve hareket eder fakat anne adayı  bu hareketi hissedemez.

– Yaklaşık olarak  2,5 cm kadardır. Ağırlığı 10g civarındadır, vücudun 3 te 1 ini bebeğin kafası oluşturur.