Hamileliğin 1. Ayı…

Bu ayın sonunda artık adet görmezsiniz ancak adet durumundaki belirtilere  benzer, göğüslerde hassasiyet, bel ağrısı, yorgunluk, ani ruh hali değişiklikleri olabilir.

Hamileliğin 1. Ayında  Anne Adayında Görülen Değişiklikler

* Düzenli olarak 28 günlük peryotta olan adet dönemizin bu kez  olmadığını gördünüz ve adet olmadınız. Sabah kalktığınızda mide bulantınız başladı.  Bu gibi durumlar çoğunlukla gebeliğin ilk belirtileridir.. Büyük bir ihtimalle hamilesiniz. Adet gecikmenizi fark ettiğiniz bu dönemde yaklaşık on dört günlük gebesiniz demektir. Mide bulantısı ve kusmayla birlikte tükürük salgısında da bir miktar artış gözlenebilir.

Plesenta artık meydana gelmiş ve hormon salgılamaya başlamıştır.

Plasenta: Bebeğinizin beslenmesini ve gelişmesini sağlayan ve anne ile bebek arasında besin geçişini gerçekleştiren kordondur. Bebek gelişimini sürdürürken,bebeğinizi koruma görevi olan amniyotik sıvısı adı verilen sıvı da bu evrede oluşmaya başlamıştır.

Bu dönemde;

* Göğüslerde hassasiyet, şişkinlik ve hafif ağrılar hissedersiniz.

* Rahminiz artık büyümeye başlamıştır , fakat siz bu durumu şuan  hissetmezsiniz.

* Kendinizi yorgun ve uykusuz hissedersiniz. Uyku düzensizliği , hazımsızlık ve sindirim problemleri, sık sık idrara çıkma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

* Yiyeceklere ya da yalnızca bir kısmına karşı aşırı istek duyma ya da isteksizlik meydana gelebilir.

* Anne adayında kişilik değişiklikleri ve ruhsal değişiklikler gözlemlenebilir. İlk üç ay bu değişiklikler anne adayında görülen farklılıklardır. Kendinizi ara ara iyi hissederken ,kimi zaman asabi, sinirli, aksi,dargın ağlamaklı olabilirsiniz. Özellikle baba adayının anne adayına manevi açıdan destek olması gebeliği anne açısından daha da kolaylaştırır.

 

Hamileliğin 1. Ayında  yumurta ve sperm hücresi birleşmiş , döllenme oluşmuştur. Spermle birleşen yumurta hücresi artık embriyo adını almıştır. Babanın spermi , bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağını belirler. Bebeğiniz embriyo adı verilen bu hücreden bölünerek büyür ve gelişir. Bebeğiniz bu dönemde sadece bir baş ve vücuda sahiptir.

 

Bebeğiniz amniyotik sıvının içinde bir kesede gelişimini sürdürür. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleri şekillenmeğe başlar. Kulakları küçücük nokta şeklindedir, gözleri ve burnu oluşmuştur. Kol ve bacakları şekillenmeye başlamıştır. Bu ayın sonunda embriyo elma çekirdeği kadar, yaklaşık 6-7 mm büyüklüğündedir.