Bundan bir süre önce Hakkari’ nin Şemdinli ilçesinde bulunan devlet hastanesinde 9 uzman 3 pratisyen doktor vardı. 2015 yazında terör eylemlerinin artması ile beraber hastanede görevli doktorlar tek tek istifa etmeye başladı.

Terör eylemlerinin başlaması ile ilk önce 5 uzman hekim istifa ederek Hakkari Şemdinli Devlet Hastanesini terk etti, Kalan 4 uzman doktordan ise 3′ ü ilçede 20 ekimde meydana gelen ve hastaneyi hedef alan patlamadan sonra istifa ederek görevli oldukları hastaneden ayrıldılar. Şuanda sadece 1 tek genel cerrahi uzmanı olarak tek uzman doktorun görev yaptığı Şemdinli Devlet hastanesine başvuran hastalar genelde başka hastanelere sevk ediliyor.

semdinli-devlet-hastanesiDoktorların can güvenliği sebebiyle tek tek istifalarını vermesi ve görevi bırakması sonucunda hastanede bulunan toplam personel sayısı ise 55 ten 10 kişiye kadar düştü. Daha önce kulak burun boğaz, dahiliye, çocuk hastalıkları, üroloji, göz hastalıkları ve ortopedi uzmanlarının görev yaptığı hastanede artık acil serviste 2 hemşire ve 3 pratisyen hekim kaldı.